Yolcu uçakları artık çekilerek uçacak! Evet çekilerek!

Pazartesi günü Magpie Aviation, elektrikli uçaklara yeni bir yaklaşım duyurdu. Günümüzün pil teknolojisi (CATL’nin yeni, daha verimli olanı dahil) sıfır emisyonlu uçakların pratikliğini ciddi şekilde sınırlandırıyor ve temiz enerji yenilikçilerine iki seçenek bırakıyor: pillerle dolu bir uçağı uçurmak veya insanlarla dolu bir uçağı uçurmak ama ikisini birden değil. Bu yüzden California merkezli girişim, menzilini yüzlerce mil artırmak için uçağın arkasını uzatarak onları birbirine bağlamak istiyor.

Uçakları çekmek yeni bir kavram değil askeri kullanımdaki tarihi II. Dünya Savaşı’na kadar gidiyor. Ancak bunu yeşil ulaşım dünyasına uygulamak yeni bir konsept. Magpie Aviation’ın konsepti, uzun bir kablo kullanarak bir yolcu (veya kargo) uçağını çeken bir traktör uçağı gibi hareket etmek için bir veya daha fazla elektrikli uçak kullanmak.

Yolcu uçakları artık çekilerek uçacak! Evet çekilerek!

AeroTime tarafından bildirildiği üzere, çekilen uçak, kalkış, iniş ve alternatif havaalanlarına uçmak için yeterli pil gücüne sahip olacak, ancak tüm mesafeyi tek başına uçmak için yeterli güce sahip olmayacak.

Öndeki uçak, çekişin büyük kısmını üstlenecek ve pili bittiğinde, arka uçağın menzilini genişletmek için çekme görevini başka bir elektrikli çekici uçağa devredecek. Magpie CEO’su Damon Vander Lind, Aviation Week’e durumu şöyle özetledi: “Öncü uçaktaki rezerviniz bitene kadar çekiliyorsunuz ve ardından onu başka bir yedek uçakla değiştiriyorsunuz.” Ülkeler arası veya uluslararası uçuşlar için hâlâ pratik olmayan bölgesel bir çözüm olsa da Vander Lind, San Francisco’dan Seattle’a, pille çalışan yolcu uçuşlarının kendi başlarına kat edebilecekleri alt bölge mesafelerinin çok ötesine bir yolculuğa izin verebileceğini söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*