WhatsApp alternatifi en iyi uygulama hangisi?

Facebook’un bünyesi altında yer alan WhatsApp, kullanıcılarının verilerini daha rahat bir şekilde toplayabilmek için gizlilik politikasını değiştirdiğini açıklamıştı. Tüm dünyada isyan bayraklarının çekilmesine neden olan yeni hizmet ve gizlilik koşulları, kullanıcıları alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönlendirmişti. Peki, güvenliğinizi ön planda hangi mesajlaşma uygulaması daha fazla tutuyor?

Apple cihazlara sahipseniz WhatsApp yerine şiddetle iMessage kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak iMessage’ın kullanım alanı maalesef ki sadece iPhone, iPad ve Mac arasında sınırlı. Yani Android kullanıcılarına iMessage üzerinden mesaj gönderemiyorsunuz.

Bu noktada evrensel bir çözüm olan Signal devreye giriyor. Elon Musk ve NSA’in tüm kirli çamaşırlarını gün yüzüne çıkaran eski NSA çalışanı Edward Snowden‘in önerdiği Signal, kullanıcıların verilerini toplamıyor. Telegram diye herkesin övmüş olduğu Rusya merkezli uygulama; App Store’daki açıklamalarına göre; Kişi Bilgileri, Kişiler ve Kimlik Tanıtıcılar gibi verileri topluyor. Yani anlayacağınız Telegram da resmi olarak verilerinizi topluyor.

Signal’in gizlilik açıklamasında ise “şu veriler toplanabilir ancak kimliğinizle ilişkilendirilmez: Kişi Bilgileri” ibaresi yer alıyor. Uçtan uca şifreleme sistemi kullanan Signal, şu anda dünyanın en güvenli mesajlaşma platformu konumunda yer alıyor. iOS ve Android telefonlarda yer alan Signal uygulamasını App Store veya Play Store üzerinden indirip yükleyebilirsiniz.

WhatsApp uygulamasının geçtiğimiz günlerde sunmaya başladığı uyarıyı okumadan kabul ettiyseniz artık verileriniz Facebook ile paylaşılmaya başlanmış demektir. Eğer bu sözleşmeyi kabul etmezseniz Şubat ayında WhatsApp’ı kullanamayacaksınız.

WhatsApp’ın yeni sözleşmesini okumadan kabul ettiyseniz ve merak ediyorsanız; aşağıdan bu açıklamaya ulaşabilirsiniz.

“WhatsApp şu anda Facebook Şirketleri ile belirli kategorilerdeki bilgileri paylaşmaktadır. Diğer Facebook Şirketleri ile paylaştığımız bilgiler arasında hesap kayıt bilgileriniz (örneğin, telefon numaranız), işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, Hizmetlerimizi kullanırken (işletmeler dahil) diğer kişilerle etkileşim kurma şeklinizle ilgili bilgiler, mobil cihaz bilgileriniz ve IP adresiniz bulunmaktadır. Diğer Facebook Şirketleri ile paylaşılan bilgiler, Gizlilik İlkesinin “Topladığımız Bilgiler” bölümünde belirtilen veya size önceden bildirilerek ya da izniniz alınarak elde edilen başka bilgileri de kapsayabilir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*