SpaceX TURKSAT 5A uydusunu uzaya fırlattı! Uydumuz yörüngede!

Amazon’un sahibi Jeff Bezos’tan dünyanın en zengin insanı unvanını alan Elon Musk, SpaceX projesi ile dünyevi işleri bırakıp uzaya odaklanmıştı. Çılgın Mars projesini geliştirmeye devam eden SpaceX, bu süreçte uzay ile ilgili bir çok araştırma ve girişimlerde bulunmuştu. Bugün ise SpaceX TURKSAT 5A uydusunu uzaya başarıyla fırlattı.

TURKSAT 5A yörüngeye oturdu

Uzun zamandır konuşulan TURKSAT 5A uydusunu yörüngeye oturtmayı başaran SpaceX’in Falcon 9 roketi, Türkiye’yi de gururlandırmayı başardı. Türkiye saatiyle 04.28’de yapılması planlanan fırlatılışı, hava şartları nedeni ile yaklaşık 1 saat ertelenerek Türkiye saatiyle 05.15’de gerçekleşti.

İstasyonlar aracılığı ile tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek TURKSAT 5A, ilerleyen günlerde 31 derece doğu yörüngesine yerleşerek faaliyetlerine başlayacak.

Tam 30 yıl boyunca hizmet verecek olan TURKSAT 5A uydusu sayesinde Türkiye, uzayda daha güçlü hale gelecek. Ülkemizin 5’inci nesil uydusu olan TURKSAT 5A’nın önceki jenerasyon uydularına göre kapasitesi yüzde 45 fazla ve ömrü iki kat daha uzun olacak.

Geçtiğimiz yıl Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Bakan Karaismailoğlu, konuyla ilgili; “Türksat 5A’nın yörüngesinde hizmete girmesiyle Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B ile birlikte uzaydaki aktif haberleşme uydu sayımız 4’e çıkacaktır. Türksat 5A’nın da devreye girmesiyle uzay vatanda çok daha güçlü olacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Elon Musk, TURKSAT 5A uydusunun fırlatıldığını attığı tweet ile duyurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*