Apple ile Hyundai Apple Car üzerinde çalışıyor

Cupertinolu teknoloji devi Apple’ın uzun bir süredir otonom araç üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Ancak bu zamana kadar konuyla ilgili ortaya çıkan iddiaların çoğunun kaynağı yoktu. 2020’nin sonlarına doğru Apple analisti olan Ming-Chi Kuo, Apple Car ismindeki otomobilin 2028 yılda tanıtılacağını açıklamıştı. Bugün ise bu iddiaları doğrulayan bir haber de Hyundai cephesinden geldi.

Hyundai, Apple ile Apple Car üzerinde çalışmak istediklerini resmi olarak açıkladı. Bu açıklamadan sonra Hyundai hisselerinde yaklaşık olarak 8 milyon dolar değerinde bir artış yaşandı. Yaklaşık olarak yüzde 19‘luk bir artış yaşayan Hyundai, Apple’ın olası ortakları arasında yer alacak gibi görünüyor.

Apple ile Hyundai arasındaki görüşmeler henüz bir sonuca varmış değil. Şimdilik sadece bu iki firmanın masaya oturacağı biliniyor.

Güney Koreli otomobil üreticisi olan Hyundai, uzun bir süredir elektrikli, sürücüsüz ve uçan araçlar ile ilgili olarak çalışmalar yapıyor. Hatta Hyundai bu süreçte geçen yılın son günlerinde dansları ile dikkat çeken robotların yapımcısı olan Boston Dynamics‘in yüzde 80 hissesini satın almıştı.

Geleceğin otonom çözümlerde olduğunu gören Hyundai, bu süreçte Apple ile anlaşarak yoluna emin adımlar ile devam etmek istiyor. Muhtemelen bu iki firma arasındaki görüşmelerin detayları önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak.

Apple’a yakınlığı ile bilinen Ming-Chi Kuo’nun analizlerine bakacak olursak, Apple Car beklendiği gibi 2-3 yıl içerisinde gelmeyecek. Her şey yolunda gider ve aksilik olmaz ise en erken 2028 yılında Apple imzalı otomobil göreceğiz. Fiyat konusunda tahminde bile bulunmak istemediğimiz Apple Car, bakalım Tesla ile baş edebilecek mi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*