Western Digital sahipleri dikkat. Verileriniz silinebilir!

Amerikalı sabit disk üreticisi ve veri depolama şirketi Western Digital bir skandalla karşı karşıya. Western Digital cihazlarına sahip olan kullanıcılar Çarşamba günü cihazlarının kötü amaçlı yazılımlara maruz kaldığını bildirdi.

Western Digital Corporation, kısa adıyla WDC depolama aygıtları, veri merkezi sistemleri ve bulut depolama hizmetleri gibi teknoloji ürünleri tasarlayıp, üreten ve satan bir şirket. Köklü bir geçmişe ve iyi bir ünvana sahip şirketin şimdi başı kötü yazılımlarla belada. Sosyal medya ve internette paylaşılan şikayetlere göre bazı Western Digital cihazları kendi kendine verileri silmeye başladı. Ayrıca kullanıcıların cihazları kendi kendine fabrika ayarlarına sıfırlanıyor. Durum o kadar kötü ki kullanıcılar, kendi kullanıcı parolaları veya üreticinin varsayılan parolası ile dahi cihazlarında oturum açamıyorlar.

Western Digital Corporation’ın başı kötü yazılımla belada

Sorunun şu anda yalnızca son üretici yazılımı güncellemesini 2015’te alan My Book Live cihazlarını etkilediği biliniyor. Söz konusu cihazlar 2010’dan 2014’e kadar satıştaydı ancak o zamandan bu yana artık üretilmiyor. Sorunun başlangıçta yalnızca birkaç kullanıcıyı etkileyeceği düşünülürken, gün geçtikçe daha fazla WD sahibinden olumsuz haberler geliyor. Forumlar konuyla ilgili şikayetlerle dolarken tam olarak kaç cihazın kötü yazılımla karşı karşıya olduğu ise bilinmiyor.

Bazı kullanıcılar, Western Digital sunucularının saldırıya uğradığından şüpheleniyor. Durum doğruysa kötü bir yazılımcı kullanıcıları hedefliyor olabilir. Western Digital’a göre ise sorunun nedeni yamalanmamış bir güvenlik açığı. Kişisel verilerin gizliliğinin bu kadar önemli ve hassas bir konu olduğu bu günlerde yaşananlar şirket için çok kötü bir izlenim oluşturacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*