Twitter, nefret tweetlerini sınırlamaya hazırlanıyor

Sosyal ağ, Nefret Dolu Davranış politikasını ihlal ettiğine inandığı tweet’leri etiketleyecek. Twitter’ın sorunlu gönderinin “görünürlüğünü” daha fazla bilgi edinme sebebiyle sınırladığını belirten bir bildirim görülecek.

Etiketlerin önümüzdeki aylarda daha fazla politika ihlali türünü kapsaması bekleniyor. Kullanıcılar başlangıçta hatalı olduğunu düşünürlerse bir etiket hakkında “geri bildirim” verebilecek ancak kararlara resmi olarak itiraz etmek için ileriki bir tarihe kadar beklemeleri gerekecek. Şirket, etiketlerin tüm hesap için değil, yalnızca bireysel tweetler için geçerli olduğunu vurguluyor.

Twitter, nefret tweetlerini sınırlamaya hazırlanıyor

Twitter, bunu Musk dönemindeki “erişim özgürlüğü değil, konuşma özgürlüğü” felsefesinin bir yansıması olarak görüyor ve doğrudan yasaklardan daha sık kaçınıyor. Teorik olarak bu yeni önlem platformdaki kullanıcıları tamamen susturmadan rahatsız edici konuşmaların yayılmasını önleyecek. Ayrıca, birinin bilgisi olmadan erişimi sınırlayan “gölge yasaklar” endişelerini ele almak için daha fazla şeffaflık vaat ediyor. Musk, kasım ayında eski Başkan Trump’ınki de dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli hesap üzerindeki yasakları da kaldırdı.

Bu yeni hamle bazılarını memnun etmeyebilir. Savunuculuk grupları, Twitter’ı LGBTQ topluluğu gibi sık sık nefret hedeflerini korumak için yeterince çaba göstermediği için eleştiriyor. Suçlular, “kötü aktörler” olmaları veya kanunları ihlal etmeleri halinde yine de yasaklarla karşı karşıya kalabilseler de, platformda kalmaya devam etme olasılıkları daha yüksek. Düzenleme ayrıca reklamlarının sakıncalı materyallerle birlikte yayınlanabileceği endişesiyle Twitter’dan ayrılan reklamcıları da tatmin edecek gibi değil. Ve olası sansür konusundaki endişeleri giderecek olsa da, etiketlerin bir gönderinin değerini zedelediğini düşünenleri de memnun etmeyecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*