Çin’den ABD’ye ilginç trol suçlaması

Çin iç güvenlik teşkilatının bir parçası olan görev gücü, ABD’deki Çinli muhalifleri hedef almak için Twitter ve Facebook da dahil olmak üzere binlerce sahte sosyal medya profili oluşturdu.

Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılan ekran görüntülerine bakılırsa, profillerin birçoğunun onları takip eden pek hesabı yoktu ancak aralarındaki ortak nokta, Amerikan’ın gerçek sesiymiş gibi davranmaya çalışmaları. The Wall Street Journal’ın işaret ettiği gibi, hesaplardan birinin New York’tan bir kadın olan “Susan Miller” olduğu iddia edildi. Bir diğeri, Wisconsin’li “Julie Torres” olduğunu söyledi. Adalet Bakanlığı’na göre Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, operasyona katılan ajanların performansını takip etti ve Twitter ve Facebook tarafından tespit edilmeden birden fazla çevrimiçi kişiyi başarıyla yönetenleri ödüllendirdi.

Çin’den ABD’ye ilginç trol suçlaması

Grup, Çinli muhalifleri hedef almanın yanı sıra, Rusya’nın dezenformasyon oyun kitabından bir sayfa alarak, Amerikan halkı arasındaki bölünmeleri kullanarak ABD hükümetinin itibarını sarsmaya çalıştı. Örneğin, 2020’de Minneapolis polisi tarafından öldürülmesi ülke genelinde Black Lives Matter protestolarını ateşleyen Siyahi Adam George Floyd hakkında dezenformasyon yaydı. Grup ayrıca Ukrayna’daki savaşla ilgili Rus propagandasını güçlendirdi.

ABD’li avukat Breon Peace, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kısaltmasına atıfta bulunarak, ÇHC hükümetinin nahoş bulduğu ve aynı zamanda tek amacı Amerika Birleşik Devletleri içinde bölünmeler ekmek olan propagandayı yaydığını söyledi: “İddia edildiği gibi, ÇHC hükümeti, ulusal polisini ve 912 Özel Projesi Çalışma Grubunu, yasayı uygulamak ve kamu güvenliğini korumak için bir araç olarak değil, ülkemizdeki insanlara ifade özgürlüğünü kullandıkları için saldıran bir trol çiftliği olarak konuşlandırıyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*