Twitter’da sular durulmuyor!

Canadian Broadcasting Corporation (CBC), plak şirketinin hükümetin editoryal çıktılarını etkileyebileceği iması üzerine Twitter kullanımını “duraklatıyor”. Medya kuruluşu haberciliğin “tarafsız ve bağımsız” olduğunu söylüyor.

CBC’nin etiketi değiştirmesi için Twitter ile görüşmelerde bulunup bulunmadığı bilinmiyor. Birleşik Krallık’taki British Broadcasting Corporation (BBC), şirketin kendi tanımına katıldığını söyleyen Elon Musk ile hızlı bir şekilde organize edilen bir röportajın ardından Twitter’ın etiketini “kamu tarafından finanse edilen” olarak değiştirmeyi başarmıştı.

CBC bir Kraliyet şirketi, yani tamamen Kanada hükümetine ait ancak kanal editoryal olarak bağımsız ve ülkenin Yayın Yasası bu uygulamalı yaklaşımı yasalarda kutsal sayıyor. Ayrıca kanal gelirlerinin bir kısmını da reklamlardan elde ediyor.

Twitter’da sular durulmuyor!

ABD’de konuya ilişkin ciddi ilgi, Ulusal Halk Radyosu’nun (NPR) “ABD devletine bağlı” medya etiketlemesine itiraz etmesiyle başladı. Twitter, etiketi değiştirdi, ancak onun yerine yine önyargıyı ima eden “hükümet tarafından finanse edilen” tanımını getirdi. NPR, bunun ardından platformdan ayrıldı. Public Broadcasting Service (PBS) de gelirinin çoğunun özel kaynaklardan geldiğini belirterek benzer bir hamlede bulundu.

CBC’nin de ayrılması Twitter’ın etiket politikasını değiştirmesine yol açmayabilir. Ancak, göçün uluslararası bir fenomen olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Benzer yapıya sahip yayıncıların faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de trend devam ederse şaşırmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*