Starship’in sorunları bitmek bilmiyor

Bugünkü deneme fırlatma yerine, Starship’in motorlarının kıpırdatılmasını içeren bir “prova”yı temsil edecek. Axios’tan Miriam Kramer’e göre, SpaceX’in başka bir denemeden önce en az 48 saat beklemesi gerekecek.

Pek çok gecikme ve son dakika onayının ardından SpaceX, fırlatma iptal edilmeden önce Starship’in ilk yörünge test uçuşunu gerçekleştirmeye hazırdı. Yeni nesil roketin Boca Chica, Teksas’tan 09:20’de fırlatılması bekleniyordu ve canlı yayın şirketin YouTube kanalında yayındaydı. Planlanan gündeki koşullar genel olarak elverişli olsa da, her ihtimale karşı salı ve çarşamba günleri için, SpaceX’in şimdi yararlanacağı, yedek fırlatma pencereleri de hazırdı.

Bu, SpaceX’in ana aracı yörüngeye oturtmak için altında Süper Ağır güçlendirici bulunan tam entegre bir Starship sistemini ilk kez başlatmasıydı. Kombinasyon yaklaşık 394 fit uzunluğunda veya Saturn V roketinden daha uzun. Hem Starship hem de güçlendirici yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlanırken, test sırasında her ikisi de denize sıçrayacak.

Starship’in sorunları bitmek bilmiyor

Bu test uçuşu ne zaman gerçekleşirse gerçekleşsin, başarı garantisi yok. Pazar günü bir Twitter Spaces sohbetinde Elon Musk, hayranlarına “beklentilerinizi düşük tutun” dedi. Başka bir deyişle, “bir şeyler ters giderse şaşırmayın.” Zira bu test başarmaktan daha çok gelecekteki hızlandırılmış Starship uçuşlarını iyileştirmek için veri toplamakla ilgili.

Başarılı bir test, hem SpaceX’in ay turizmi de dahil olmak üzere uzun vadeli planları hem de NASA’nın keşif planları için çok önemli. Aralık 2025’te başlayacak olan Artemis Ay inişleri, mürettebatı yörüngedeki bir Geçit istasyonundan ay yüzeyine götürmek için Starship’i kullanacak. Bunlar bir güçlendiriciye bağlı olmayacak olsa da, bu mürettebatlı görevlerin devam edebilmesi için NASA’nın Starship’in güvenilir olduğunu bilmesi gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*