NASA sonunda açıkladı! Ay’a gidecek olan astronotlar belli oldu!

Komutan Reid Wiseman, Victor Glover ve Christina Hammock Koch ABD adına uçarken, Kanada Uzay Ajansı’ndan Jeremy Hansen de kendi ülkesini temsil edecek. Mürettebat, Ay’ı turlayıp Pasifik Okyanusu’na inmeden önce Dünya yörüngesinde yaklaşık 42 saat geçirecek olan Orion kapsülünde 21 güne kadar zaman geçirecek.

Hammock Koch uzayda en uzun süre kalan kadın astronot olarak tanınıyor. Wiseman, aynı zamanda F-35 Lightning II programında test pilotu olan bir Donanma pilotu. Glover, 2021’deki ilk operasyonel Crew Dragon görevine katılarak tarih yazmış bir kişi. Hansen ise bir savaş pilotu ve şu an mevcuttaki dört Kanadalı astronottan biri.

Artemis 2, işler yolunda giderse Kasım 2024’te fırlatılacak ve 1972’deki Apollo 17’den bu yana insanların Ay’a ilk uçuşunu temsil edecek. İnsansız bir ay uçuşu görevi olan Artemis 1, geçen yıl kasım ayında fırlatıldı ve yaklaşık 26 günlük yolculuğuyla rekor kırdı. Artemis 3’ün Aralık 2025’te planlanan lansmanına kadar insanlar Ay’a inmeyecekler. Bu görev, asıl iniş için SpaceX’in Starship’inin bir varyantını kullanacak.

NASA sonunda açıkladı! Ay’a gidecek olan astronotlar belli oldu!

NASA, son aylarda Artemis için sürekli olarak tanıtım yapıyor. Mart ayında Artemis 3 inişi için uzay giysisini tanıttı.

Mürettebat seçimi, NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin motor sorunu, yakıt sızıntıları, Ian Kasırgası ve Nicole Tropikal Fırtına dahil olmak üzere aksaklıkların üstesinden gelmiş gibi göründüğü sırada geldi. Bununla birlikte, ajans başlangıçta 2024’te bir Artemis Ay’a inişi istiyordu. Mevcut zaman çizelgesi, herhangi bir önemli teknik engel olmayacağını varsayıyor ancak insanları Ay’a göndermenin doğal zorlukları ve SpaceX’in devam eden Starship sorunları sebebiyle bunun garantisi yok.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*