Elon Musk hem kazandı, hem kaybetti! Emsal karar!

Ayrımcılık dava açan bir kişiye ödenmesi hükmedilen en yüksek meblağlardan biriydi, ancak ardından gelen temyizler bu miktarı önemli ölçüde düşürdü. ABD Bölge Yargıcı Orrick, jürinin orijinal kararını onaylarken, Diaz’a verilen orijinal tazminatı “aşırı” buldu ve toplamı 15 milyon dolara düşürdü. Ardından bir San Francisco federal jürisi miktarı daha da düşürdü ve Tesla’nın Diaz’a yalnızca 3,2 milyon dolar ödemesini emretti.

Tesla’nın Fremont montaj fabrikasındaki eski asansör operatörü, Orrick’in önerdiği 15 milyon dolarlık ödülü reddetti ve bunun yerine yeniden yargılama istedi. Son duruşmada Diaz, kendisinin ve siyah işçi arkadaşlarının ırkçı hakaretlere maruz kaldığını söylediği Tesla çalışma deneyimlerini bir kez daha anlattı. Ayrıca işyerinde güvensiz hissettirildiğini ve diğer işçilerin çalışma alanına ve şirket tuvaletlerine gamalı haç çizimleri ve Mağara Adamı Inki gibi ırkçı grafitiler bıraktığını söyledi.

Elon Musk hem kazandı, hem kaybetti! Emsal karar!

Diaz’ın avukatları, jüriyi şu anda 600 milyar doları aşan sermayeye sahip bir şirket olan Tesla’yı cezalandırmaya çağırdı. Ancak Tesla’nın avukatı Spiro’nun, Diaz’a maaşının yalnızca yarısının verilmesi gerektiğini savunduğu bildirildi. Spiro, Diaz’ı yalancı olarak nitelendirdi, otomobil üreticisinde ne kadar süre çalıştığını yanlış beyan ettiğini ve daha büyük bir ödeme almak için tanıklıklarını ve maruz kaldığı tacizi abarttığını söyledi.

Yine de bu dava henüz bitmiş gibi görünmüyor. Los Angeles Times’a göre, Diaz’ın avukatı, savunma tarafından saldırıya uğradığı için jürinin kendisine yalnızca 3 milyon dolar cezai tazminat ve 175.000 dolar ekonomik olmayan tazminat ödemeye karar verdiğine inanıyor. Tesla’nın “en aza indirme ve sterilize etme” stratejisinin işe yaradığını ve “suistimal” nedeniyle yeni bir yargılama talebinde bulunacağını söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*