Microsoft, yeni Windows sürümü için yapay zekaya güveniyor!

Microsoft’in iddialı planları var. Şirket, daha iyi güvenlik ve daha hızlı güncellemeler sağlayan modern bir Windows sürümü geliştiriyor. CorePC olarak adlandırılan bu inisiyatif, Windows’u çeşitli cihazlar için verimli bir şekilde ölçeklendirmeyi ve yine de eski uygulamaları desteklemeyi amaçlıyor. Platform, Windows’u birden fazla bölüme ayırarak “durum ayrımı” kullanacak ve böylece sistem sıfırlama işlevselliği daha hızlı ve daha güvenilir olacak, bu da eğitim sektöründeki rekabet eden cihazlar için hayati önem taşıyor. Bu hamle ayrıca, kötü amaçlı yazılımların sisteme bulaşmasını zorlaştırırken güncellemeleri hızlandırabilir.

Microsoft, farklı donanım türleri için belirli özellikleri ve uygulamaları destekleyen farklı Windows sürümleri sunmayı planlıyor. Örneğin, eğitim odaklı bir sürüm, ChromeOS gibi hafif bir yapıya sahip olabilir ve sadece Edge tarayıcısı, web uygulamaları, Office ve Android uygulamaları gibi belirli uygulamaları çalıştırabilir.

Microsoft, yeni Windows sürümü için yapay zekaya güveniyor!

Öte yandan, CorePC, tamamen gelişmiş Windows 11 masaüstünün tüm mevcut özelliklerini ve yeteneklerini destekleyen tam özellikli Windows sürümleri de sunabilir. Ayrıca, Microsoft’un, özel donanımlara bağlandığında işletim sisteminin performansını ve yeteneklerini artıran Apple Silicon’e rakip bir CorePC sürümü üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Ek olarak, Microsoft CorePC’ye yapay zeka dahil etmeyi planlıyor. Bu sürüm ekran içeriğini analiz ederek uygun bağlamsal ipuçları sağlayacak. Bu sistem genişletilmiş bir AI özellikleri yelpazesi sunacak ve insanların platformla etkileşim şeklini devrimleştirebilir. Microsoft, CorePC’yi, 2024’te planlanan bir sonraki büyük Windows sürümü için kullanmayı planlıyor. Şirketin iddia edilen planları, CorePC’nin Windows ekosistemine önemli gelişmeler getirebilecek umut verici bir girişim olduğunu gösteriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*