Ay’a yerleşim için ilk adımlar atılıyor!

Şirket, ilk projesi Aydan Dünyaya uydu ağı olan, ay altyapısına ayrılmış bir yan ürün olan Crescent Space’i yarattı. Parsec, astronotlar, ekipmanları ve evdeki insanlar arasında kesintisiz bir bağlantı sağlamak için küçük ay uydularından oluşan bir takımyıldız kullanıyor. Sistem ayrıca navigasyon yardımı sağlayacak.

Teknolojinin kaşiflerin iletişim halinde olmalarına ve uzay aracı rota değişikliklerine yardımcı olması planlanıyor. Ancak Lockheed Martin’in açıkladığı gibi, Ay topraklarında olanlar için hayati olabilir. Parsec’in ağları GPS’e eşdeğer bir ay haritası da oluşturarak astronotlara tam konumlarını ve üsse dönüş yönlerini verecek. Örneğin bu yolla, bir gezici ekip tehlikeli bir kratere girmeden eve nasıl döneceğini biliyor olacak.

Ay’a yerleşim için ilk adımlar atılıyor!

Crescent’in ilk Parsec ağı, uyduları Lockheed Martin ile birlikte 2025 yılına kadar faaliyete geçecek. Ve siz sormadan önce: evet, elbette şirket açıkça bazı büyük müşteriler bulmayı umuyor. CEO Joe Landon (eski adıyla Lockheed Martin Uzay Başkan Yardımcısı), Crescent’in NASA’nın Artemis Ay inişlerini ve diğer keşif görevlerini desteklemek için “iyi bir konumda” olduğunu iddia ediyor. Ancak NASA’nın Artemis programı 2024’ün sonlarına kadar bir Ay uçuşu ve 2025’in sonunda bir iniş bile yapmayacağı için bu başlangıç biraz erken olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*