İstanbul’da 130 cm kar kalınlığı olacak! Tulpar geliyor!

Şu sıralar sosyal medyadaki en önemli başlıklardan birisi de Tulpar soğuk hava dalgası. Önümüzdeki günlerde balkanlardan ülkemize giriş yapacak olan bu soğuk hava dalgasının yurdun önemli bir bölümünü etkisi altına alacağı düşünülüyor.

Hatta bazı uzmanlar bu soğuk hava dalgasının İstanbul’da 1987 yılında yaşanan efsane kıştan bile daha etkili olacağı konusunda hem fikirler.

Pek çok modelde soğuk hava dalgasının Türkiye’yi direkt olarak etkileyeceği net bir şekilde gözler önüne seriliyor. 12 Şubat’ta yurda giriş yapacağı tahmin edilen bu soğuk hava kütlesinin en az 10 gün İstanbul’da kar yağışı bırakılacağı düşünülüyor.

İstanbul’da 130 cm kar kalınlığı olacak! Tulpar geliyor!

Normal şartlarda soğuk hava kütleleri üzerinde bu kadar önceden yorum yapmak pek doğru değildir. Fakat bu kütlenin çekirdeği o kadar soğuk ki kar bekleyen uzmanları hayli heyecanlandırmış durumda.

Genel kanı İstanbul’da kar kalınlığının en az 30 santim olacağı yönünde. Bazı bölgelerde ise özellikle İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 1.3 metreye kadar ulaşacağı söyleniyor.

Şunu da dip not olarak belirtelim. Bu yağış sadece İstanbul’u etkilemeyecek. Yurdun önemli bir bölümünde kar yağışları etkili olacak. Uzun yola gitmeyi planlayanların bu yağış takvimini de göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederiz.

Tabi ki şunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Soğuk hava çekirdeği Türkiye’ye uzak bir yerde patlarsa o zaman bizlere sadece bu havanın kırıntıları gelir. O da muhtemelen karla karışık yağmur şeklinde olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*