iPhone 15 Pro Max’in fiyatı artabilir ancak bunun nedeni maliyetler olmayacak

iPhone’lar, özellikleri kadar fiyatlarıyla da sık sık gündeme geliyor. Dünyanın en çok satan amiral gemisi telefonları olan bu cihazlar, gerçekten de hiç de ucuz değiller. Bu, sonuçta, güçlü bir işlemci, yüksek kaliteli bir OLED ekran ve etkileyici bir kamera gibi yüksek kaliteli özellikler için prim ödemeye hazır olacağınızı düşünürsek, belli bir seviyeye kadar kabul edilebilir. Ancak, kullanıcılar bu yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalırken, Apple’ın farklı bir deneyimi var gibi görünüyor. Aslında, önümüzdeki iPhone 15 Pro Max için periskop lensi sadece 4 dolara mal oluyor.

iPhone 15 Pro Max, telefoto lensi için çok daha büyük bir optik zoom sağlayan devrim niteliğinde bir periskop lensi özelliğine sahip olacak. En az 10x zoom için potansiyel olan bu lens, iPhone 14 Pro ve Pro Max’da mevcut olan maksimum 3x’ten çok daha fazla olacak. Bu gelişmiş lens tasarımı, ışığın %90 derece bükülmesini sağlayan bir prizma kullanarak, kamera gövdesi içinde yatay bir lens montajına olanak tanıyarak, akıllı telefon kameralarının derinlik sınırlarını çözecek.

iPhone 15 Pro Max’in fiyatı artabilir ancak bunun nedeni maliyetler olmayacak

Kuo’nun raporu, Apple’ın periskop lensi için sadece 4 dolara tedarik anlaşması yaptığını ve bu fiyatın tedarikçiye neredeyse hiç kar marjı bırakmadığını ortaya koyuyor. Bu, bileşen için pazar beklentisinin 4,5 ila 5 dolar veya daha yüksek olduğu düşünüldüğünde anlaşılan fiyatın piyasa ortalamasına göre oldukça düşük bir fiyat olduğu kesin. Keskin marjlarına rağmen, Largan’ın iPhone 15 Pro Max periskop kamerası için tek lens tedarikçisi olacağı öngörülüyor.

Geçmiş yıllarda Apple, iPhone kamera lensi siparişlerini stratejik olarak Largan ve Genius arasında paylaştırdı ve iki tedarikçiyi birbirine karşı mücadele ettirerek en iyi fiyatı almayı sağladı. Bu yıl, Largan, tüm periskop lens siparişlerini, ağır indirimli bir fiyata da olsa almış durumda. Kuo’nun raporu ayrıca Genius’un gelecek yıl iPhone 16 için periskop lensi tedarik edeceğini ve bileşen maliyetlerini daha da düşürebileceğini belirtiyor.

Bu fiyat etiketi, Apple’ın kar marjlarını koruma ve müşterilere ileri teknoloji sağlama yeteneğinin, sadece mühendislik becerilerine değil, aynı zamanda tedarikçilerle müzakere becerilerine de bağlı olduğunu hatırlatıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*