Xiaomi’nin başı dertte! Satışlar düştü işten çıkarmalar başlıyor!

Akıllı telefon üreticileri arasında en büyük üçüncü şirket olan Xiaomi sıkıntılı günler geçiriyor. Satışları beklendiği kadar iyi gitmeyen Çinli üretici de işten personel çıkartmaya hazırlanıyor. İşte detaylar.

Xiaomi CEO‘su Lei Jun‘un, çalışanlarına gönderdiği mailde şirketin zor bir döneme girdiğini, müşteri kaybettiklerini ve personel çıkartacaklarının sinyalleri açıkça belli oluyor. Lei Jun, sızan bir rapora göre Xiaomi’nin iyi durumda olmadığının farkında. Xiaomi telefonları fiyat avantajı sunsa da, müşteriler yavaş yavaş diğer akıllı telefon üreticilerini tercih etmeye başladı.

Xiaomi’nin 2022’nin 4. çeyreğindeki satışları yıllık %22,8 oranında düştü. Araştırma şirketi Canalys‘e göre Çinli şirket, 2022’de büyük bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Lei Jun, yayınlanan bir yazıda Xiaomi’nin performansından memnun olmadığını da itiraf etti. (Financial Times) Daha önce Lei Jun, COVID-19 salgını nedeniyle düşüşte olduklarını belirtmişti. Ayrıca şirket Hindistan’daki yıllardır en çok satan telefon markası ünvanını da Samsung’a kaptırdı.

Hindistan’da Xiaomi popülerliğini geri kazanırken, analistler bunun tüketicilerin daha pahalı akıllı telefonlara geçmesinin bir sonucu olduğunu iddia etmekte. Daha yüksek maaşlı işe giren tüketiciler doğal olarak daha premium telefonlara geçiş yapabiliyor. Bu da birçok açıdan Xiaomi için olumsuz bir durum.

Xiaomi bunun üstesinden gelebilmek için amiral gemisi cihazlarını daha fazla özellik ile donatmalı ve orta seviye cihazlarını daha uygun fiyatlara satma politikasına geri dönmeli gibi görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*