iOS’un YouTube sürümünde büyük yenilik

Şirket, iOS SharePlay desteğinin YouTube Premium aboneleri için “önümüzdeki haftalarda” geleceğini söylüyor. Apple, 2021’de pandemik sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından SharePlay’i başlatmış ve insanların Apple’ın görüntülü arama hizmeti aracılığıyla birlikte medya izlemesine olanak sağlamıştı. Bununla birlikte, Disney+, HBO Max, Hulu ve diğerleri dahil olmak üzere uzun bir video akış hizmetleri listesi SharePlay ile, yıllardır olmasa da, aylardır uyumlu olduğu için YouTube bu partiye geç kalmış durumda. (Netflix ise hala beklemede) YouTube SharePlay’in Google Meet Canlı Paylaşım gibi çalıştığını varsayarsak, yalnızca görüşmeyi ayarlayan kişinin YouTube Premium’a abone olmuş bir Google hesabına ihtiyacı olacak, diğer katılımcılar için bu gerekmeyebilecek.

iOS’un YouTube sürümünde büyük yenilik

Google ayrıca mobil cihazlara YouTube video sıralaması da ekliyor. Premium aboneler, 2019’dan beri web’de yapabildikleri gibi artık bir sonrakini izlemek için listeye yeni videolar ekleyebilecek. Özelliğin mobil sürümü ilk olarak geçen yılın sonlarında Android uygulamasının “Yeni özellikleri dene” bölümü altında beta sürümünde ortaya çıkmıştı.

Ayrıca, iOS’ta YouTube Premium aboneleri için geliştirilmiş 1080p akış da yine, “önümüzdeki haftalarda” sunulacak. Google, küçük bir kullanıcı grubunun seçeneği gördüğünü bildirmesinin ardından özelliğin Şubat ayından beri test edildiğini kabul etti. Özellik daha yüksek bir bit hızı kullanıyor (YouTube saniyede daha fazla veri gönderir), bu da daha iyi bir görüntü sağlar. Beta testi sırasında Google, standart 1080p akış kalitesinin etkilenmeyeceğini, yani ücretsiz kullanıcıların abonelikleri artırmasının video kalitesini düşürmeyeceğini de iddia etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*