Galaxy S24 Ultra’nın kamera kurulumu hakkında yeni iddialar var

Samsung, Galaxy S24 Ultra modelinin henüz on ay sonra piyasaya sürüleceği beklentisiyle birlikte, gelecek amiral gemisiyle ilgili ilk söylentileri duyurmaya başladı. Bu söylentiler oldukça ilginç: @IceUniverse adlı kaynak, Galaxy S24 Ultra’da yer alan iki zoom kamerasından birinin kaldırılabileceğini belirtti. Söz konusu kamera, 3X zoom kamerası olduğundan, S24 Ultra‘nın arka tarafında dört kamera yerine üç kamera olacak.

Bu durumda periskop tarzı zoom lensi tek zoom kamerası olarak kalacak. Ancak önce şunu belirtmek gerekir ki, Samsung Galaxy S23 Ultra modelinin piyasaya çıkışından daha az bir süre geçti ve henüz on ay sonra piyasaya sürülecek Galaxy S24 Ultra modeli hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu söylentiler, oldukça güvenilir bir kaynağın paylaşımlarına dayanmakla birlikte henüz doğrulanmamış bilgilerdir.

Öte yandan, yorumcular, Samsung‘un, sensör kırpma ya da başka bir yöntemle 3X zoom kamerasının yerini alacak benzer kalitede bir görüntü sağlayacak bir çözüm bulabileceğini öne sürmektedir. Peki, gerçekten de Samsung, aynı 10X periskop zoom lensi mi kullanacak yoksa daha kısa bir zoom aralığına sahip bir kamera mı tercih edecek?

Galaxy S24 Ultra’nın kamera kurulumu hakkında yeni iddialar var

Samsung’un, bu konuda rakiplerinin stratejilerini de dikkate alması gerekiyor. Xiaomi, yakında piyasaya süreceği Xiaomi 13 Ultra modelinde 5X periskop tarzı bir kamera kullanacak, aynı şekilde iPhone 15 Pro Max de 5X ya da 6X periskop tarzı bir kamera kullanacağı iddia ediliyor. Ancak, Oppo Find X6 Pro 3X periskop kamera ve Vivo X90 Pro Plus 3.5X periskop kamera tercih ediyor.

3X ila 5X aralığında periskop tarzı bir kamera kullanmanın avantajı, daha hızlı bir diyafram açıklığına (genellikle f/3.0 civarında) sahip olabilmenizdir. Samsung Galaxy S23 Ultra‘daki 10X zoom kamerasının diyafram açıklığı ise f/4.9 olduğundan, düşük ışık koşullarında bu kamera oldukça kullanışsız hale gelebiliyor.

Sonuç olarak, Samsung’un Galaxy S24 Ultra’daki kamera konfigürasyonu hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor, ancak haptic düğmelerinin planlanan iptali de dahil olmak üzere Samsung’un amiral gemisi modellerinde yaptığı yeniliklere dair çeşitli söylentiler devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*