Apple’a büyük şok! PC satışları dibi gördü!

IDC’nin son raporuna göre, PC pazarı bir kez daha hayal kırıklığı yaratan bir çeyrek geçirdi ve dünya genelindeki sevkiyatlar geçen yıla göre %29 oranında daraldı. Ocak-Mart ayları arasında satılan toplam PC sayısı, 2022 yılının ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında 23,3 milyon adet daha az olarak 56,9 milyon adet oldu. Söz konusu rapora göre ortaya çıkan veriler, sektörün lideri konumunda olan beş PC satıcısının çift haneli düşüşler yaşadığını bizlere söylüyor.

Lenovo, toplam sevkiyatlar açısından 12,7 milyon adet ve %22,4’lük bir pazar payıyla küresel liderliğini sürdürdü. İkinci sıraya HP yerleşti. HP, 12 milyon sevkiyat ve %15,8 pazar payı ile Lenovo’nun hemen ensesinde yerini almışa benziyor.

Apple’a büyük şok! PC satışları dibi gördü!

Dell üçüncü sırayı 9,5 milyon sevkiyat ve %13,7’lik bir pazar payı ile tamamladı. Apple, 4,1 milyon sevkiyat ve %7,2’lik bir pazar payıyla dördüncü sıraya yerleşirken, Asus 3,9 milyon sevkiyat ve %6,8’lik bir pazar payıyla kendisine beşinci sıradan yer buldu.

Apple’a büyük şok! PC satışları dibi gördü!

Apple, 2022’nin ilk çeyreği ile 2023 yılının ilk çeyreği arasında %40,5’lik bir düşüş yaşayarak en kötü performans gösteren şirket oldu. Ancak ABD merkezli teknoloji devi yine de 4,1 milyon sevkiyat gerçekleştirdi ve %7,2’lik bir pazar payına sahip olmayı başardı. Markanın ilerleyen dönemlerde düşüşü önlemek adına daha ciddi tedbirler alması gerekiyor. Elbette bilgisayar ürünlerine olan genel talebin düşüyor olması da Apple’ın performansında etkin rol oynuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*