Apple, Epic Games’e karşı tartışmasız bir zafer kazandı

Apple ve Epic Games arasındaki uzun süredir devam eden antitröst kavgasında bir temyiz mahkemesi kararı verdi. Bloomberg’in bildirdiğine göre, ABD Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi, Apple’ın cihazlarında alternatif uygulama mağazalarını yasaklayarak federal rekabet yasasını ihlal ettiği iddiasında bulunan Epic’in çoğu iddiasını reddeden bir alt mahkeme kararını onayladı. Üçlü hakim paneli, Epic’in lehine olan kararın bir kısmını da onayladı.

“Ekonomimizde ve demokrasimizde pazar gücüne sahip online işlem platformlarının rolü konusunda canlı ve önemli bir tartışma var,” denilen kararda, “Ancak, federal bir temyiz mahkemesi olarak görevimiz bu tartışmayı çözmek değil, hatta bunu deneyecek bile değiliz. Bunun yerine, bu kararda mevcut örnekleri gerçeklere sadık kalarak uyguladık.” açıklamalarına yer verildi.

Apple, Epic Games’e karşı tartışmasız bir zafer kazandı

Karar, daha fazla temyiz başvurusu durumunda yargıtay mahkemesine taşınmadığı sürece durumu koruyacak. Bir ek katman ise Axios’un Stephen Totillo’nun belirttiği gibi Epic’in artık Apple’ın avukatlık ücretlerinden sorumlu olabileceği gerçeği.

Apple ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Bugünkü karar, Apple’ın bu davada ezici bir zafer kazandığını, on iddiadan dokuzunun Apple lehine karar verildiğini yeniden doğruluyor. İki yılda bir federal mahkeme, Apple’ın eyalet ve federal düzeyde antitröst yasalarına uymasının hükmetti. App Store rekabeti teşvik etmeye, yeniliği ve fırsatı genişletmeye devam ediyor ve dünya çapında kullanıcılara ve geliştiricilere yaptığı önemli katkıların gurur duyuyoruz. Eyalet yasası altında kalan tek iddia hakkındaki mahkeme kararına saygılıyız ve daha fazla inceleme için değerlendiriyoruz.” İfadelerine yer verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*