YouTube Music’i zor günler bekliyor olabilir

Oy kullanma hakkı bulunan 49 işçiden 41’i eylem lehinde oy kullandı, kalan sekiz işçi ise çekimser kaldı. Geçen yıl itibariyle, işçiler zaten AWU-CWA aidatlarını ödüyorlardı ama pazarlık hakkı arıyorlardı. Mart ayında, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), Google’ın sendika sözleşmesini onaylamak için onlarla pazarlık yapması gerektiğine karar verdiğinde, grup dönüm noktası niteliğinde bir yasal zafer kazandı.

Google karara itiraz etme sözü verirken, bugünkü oylamanın sonuçları şirket için önemli sonuçlar doğurabilir. NLRB’nin kararı geçerli olursa Google’ın, şirketin yaklaşık 25 yıllık tarihinde ilk kez, bir grup ABD’li çalışanıyla toplu pazarlık yapması gerekecek. Bu, teknoloji devi içindeki diğer grupları sendikalaşmaya teşvik edebilecek bir şey.

YouTube Music’i zor günler bekliyor olabilir

Alphabet İşçileri Sendikası, “Google ve Cognizant’ın aylarca sendikayı bozmasının ardından, YouTube Müzik üyelerimiz NLRB sendika seçimlerini büyük bir zaferle kazandılar ve her iki işverenini de adil paylarını almak için masaya getirmeye hazırlar.” diye tweet attı.

Çarşamba günkü oylamanın yapılmasına aylar olmasına rağmen, Google’ın ocak ayı sonlarında 12.000 çalışanını veya küresel iş gücünün yaklaşık %6’sını işten çıkarmasından sonra geldi. Bu hafta şirket, 15 milyar dolarlık net gelir bildiren ilk çeyrek kazanç sonuçlarını paylaştı. Ayrıca 70 milyar dolarlık hisse geri alımını duyurdu. 2022’de, YouTube Müzik İçeriği Operasyonlarındaki çalışanlar, NLRB’ye sendikanın tanınması için başvurdukları yıl, Google, CEO Sundar Pichai’ye 226 milyon dolar tazminat ödedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*