Xiaomi’nin sevilen Lite modeli için yeni bir gelişme duyuruldu!

Xiaomi 13 serisinin uygun fiyatlı olan modeli 13 Lite kullanıcıların tepkisini çeken Android sürümüyle piyasaya sürülmüştü. Android 12 ile çıkan bu model kullanıcıların büyük tepkisini çekti. Yeni gelen bilgiler Xiaomi’nin bu rahatsızlıktan haberdar olduğunu gösteriyor.

Xiaomi tepki çeken kararın ardından güncelleme desteği sunuyor

Şirket MIUI 14‘ü ilk olarak Android 12 uyumlu şekilde tasarladı. Xiaomi 13 serisini Android 13 tabanlı MIUI 14 ile tanıtan firma Xiaomi 13 Lite modeli sanki bu seriye ait bir cihaz değilmiş gibi Android 12 ile piyasaya sürdü. (Kapitalizminiz batsın!)

Xiaomi, 13 Lite modelinin kaç tane büyük Android güncellemesi alacağını henüz resmi olarak doğrulamadı ancak serideki diğer modeller 3 büyük güncelleme alacak. (Xiaomi 13 ve Xiaomi 13 Pro resmi bilgiye göre 3 büyük güncelleme alacak)

Lite modeli çıkan sızıntılara göre yalnızca iki büyük güncelleme alacak. Cihazın bu iki hakkından birisi zaten Android 13 ile dolmuş oluyor. Yani cihaz sadece 1 büyük güncelleme almış olacak. Böylelikle Android 14 bu model için son güncelleme olacak. 500 Euro’luk bir akıllı telefon için bu büyük bir ayıp.

Android 13 güncellemesinin yapı numarası ise V14.0.3.0 TLLEUXM olacak. Android 13, akıllı telefonda bulunan veriler için daha yüksek düzeyde güvenlik ve kişisel verilerin korunması için daha gelişmiş seçenekler sunabiliyor.

Örneğin, izniniz olsun ya da olmasın arka planda neyin çalıştığını öğrenebileceğiniz aktif uygulamaların hangileri olduğunu izleyebileceksiniz. Ayrıca bildirimler üzerinde kontrol sahibi olurken, uygulamalarınızı farklı dillerde özgürce kullanabilme imkanı da geliyor.

Xiaomi 13 Lite’ın Android 12 ile piyasaya sürülmesinden memnun musunuz yoksa cihazda en son sistemin olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*