Xiaomi’nin meşhur MIUI 14 arayüzü hakkında kullanıcılarını üzecek haber!

Xiaomi’nin telefonlarında kullandığı MIUI arayüzü her ne kadar sıkıntısız gibi görünsede bazı farklılıklarla gelebiliyor. Şirket MIUI 14 lansmanıyla birlikte özellikle performansın değişeceğine ve sistemi zorlayan uygulama sayısını düşürdüklerine dair bilgiler aktarmıştı. Ancak yeni ortaya çıkan detaylar işlerin öyle olmadığını ortaya koyuyor.

MIUI 14 sessiz sedasız uygulama ekliyor

MIUI 14 Global ve MIUI 14 Hindistan sürümlerinde, Mart Güvenlik Yaması’ndan itibaren Bloatware’in bir parçası olarak varsayılan Opera Tarayıcısı yüklenecek. bu zorunluluk Nisan yamasına sahip tüm MIUI 13 kullanıcıları içinde geçerli olacak.

MIUI 14’ün yeni özelliğinin akıllı telefonunuzun varsayılan olarak 1, 2 değil tam 3 adet tarayıcıyla geleceği anlamına geliyor. Bunlar ise; Google Chrome, Mi Tarayıcı ve Opera Tarayıcı olacak.

Opera Tarayıcının bir diğer özelliği ise, Hint ROM’larındaki MIUI 14’te KALDIRILMAZ olması. Ancak bu durum MIUI Global’de geçerli değil. Yani global sürümde bu tarayıcıyı kaldırabilirsiniz. Ayrıca en son gelen EEA (Avrupa), RU (Rusya), TW (Tayvan), ID (Endonezya) ve TR (Türkiye) ROM’larında henüz Opera Tarayıcı’dan bir iz yok.

Xiaomi, MIUI 14’ü tanıtırken yalnızca 8 sistem uygulamasına sahip olacağını iddia etmişti aradan geçen 1 ayda şirket MIUI’ye yeni bloatware ekliyor. Şirket verdiği sözü bu şekilde açıkça çiğnemiş oldu.

Mi tarayıcı, veri çalma iddiası sebebiyle Hindistan Hükümeti tarafından yasaklanmıştı. Bu nedenle, Xiaomi verileri çalmak için Opera Tarayıcı ile ortaklık kurdu diyebiliriz. Opera dahili VPN’ye sahip olduğu için kullanıcılar bunu kullanacak. Böylelikle Opera, VPN sayesinde kullanıcılardan veri çalmaya devam edecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*