Xiaomi’den Türkiye bombası! Bravo!

Akıllı telefon pazarının en önemli isimlerinden birisi olan Xiaomi, son dönemlerdeki başarısı ile dünyanın en çok telefon satan üçüncü üreticisi olmayı başarmıştı. Fiyat-performans anlamında beklentilerin yukarısına çıkmayı başaran Çin merkezli teknoloji devi, yakın zamanda Türkiye’ye de yatırım yapmayı planlıyor. Şirket böylelikle Türkiye pazarı için rakipleri karşısında ciddi bir avantaj elde edeceğini düşünüyor. Hatta şirket yetkililerinin aklında uzun vadede Türkiye’nin en çok satan akıllı telefon üreticisi olma hayali var.

Xiaomi Türkiye yatırımı ile bomba gibi geliyor!

Xiaomi Türkiye yatırımlarına hızlı bir giriş yapacak. Ortaya çıkan detaylara bakılacak olursa markanın ilk etaptaki yatırımı 20 milyon doları bulacak. Şirketin fabrika için seçtiği yer ise İstanbul Avcılar’da bulunuyor. Buradaki fabrikada yaklaşık olarak 2 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Daha sonraki süreçte ise Xiaomi‘nin kapasite artışına gideceği ve istihdam oranını daha da yükselteceği ifade ediliyor. Bu sayede ilk etapta 20 milyon dolar ile başlayan bu yatırım serüveni, ikinci yatırım dalgası ile beraber 40 milyon dolara kadar gelecek.

Şu anda ülkemizde akıllı telefon üretmeyi düşünen bir başka marka daha bulunuyor. Evet, tahmin ettiğiniz gibi Oppo‘dan bahsediyoruz. Yaptığı reklam çalışmaları ile buraya verdiği önemi gösteren Oppo, çok geçmeden Türkiye’de telefon üreteceğini ilan etmişti. Şirket bunun için İstanbul Tuzla’da bulunan bir fabrikayı kiraladı. Oppo‘nun Şubat ayında telefon üretimi yapmaya başlayacağı ve şirketin tüm bu yatırımlar için 50 milyon doları gözden çıkardığı ifade ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*