Xiaomi resmen Türk malı oluyor!

Teknoloji firmaları Türkiye‘ye akın akın gelmeye devam ediyor. Ülkemize yaptıkları yatırımları, üretim tesisleri ile taçlandıran firmalara bugün bir yenisi daha eklendi. Bildiğiniz gibi Xiaomi, ülkemize birçok yatırım yapmıştı. Çinli firma, bu yatırımını İstanbul/Avcılar’daki üretim tesisi ile bir üst seviyeye çıkarıyor.

Xiaomi Türkiye’de telefon üretecek!

Türkiye Gazetesi’nden Ömer Temur‘un haberine göre; Xiaomi, Avcılar’da üretim yapmaya başlamak için gün sayıyor. Bu fabrikada ilk etapta Xiaomi ve Redmi imzalı telefonların üretilmesi bekleniyor.

İstanbul/Avcılar Ambarlı Limanı yakınlarında 14.000 metrekarelik kapalı alanda kurulan cep telefonu fabrikasında hem işçi hem de üst düzey olmak üzere 2.000 kişi çalışacak. Bu sayede ülkemizde de yeni bir istihdam kapısı açılmış olacak.

Xiaomi’nin ilk etapta hangi telefonları Türkiye’de üretip satışa sunulacağı bilinmiyor. Muhtemelen Çinli firma ilk olarak orta segment telefonlarını ülkemizde üretecek.

Türkiye’de üretilecek olan telefonların maliyetleri düşeceği için fiyatlarda olası bir indirim söz konusu olabilir. Ancak bunu yaşanacak süreç gösterecek. Şimdilik fiyatların sabit kalacağını ancak gelecekte hatrı sayılır indirimlerin yapılacağını düşünüyoruz.

Xiaomi, Türkiye’ye yatırım yapan tek firma değil. Daha önce OPPO, 50 milyon dolar yatırımla Tuzla’da, Tecno, 25 milyon dolar yatırımla Pendik’te, vivo, 20 milyon dolar yatırımla Anadolu Yakası’nda, Samsung, Sunny ile Esenyurt’ta ve TCL‘nin Arçelik ile Çerkezköy’de üretim kararı aldığını belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*