Virgin Orbit yatırımcı bulmakta zorlanıyor! Uzay çağı başlamadan bitti mi?

Uydu fırlatma şirketinin o zamandan beri potansiyel yeni yatırımcılarla görüşmelerde bulunduğuna dair haberler çıktı, ancak görünüşe göre ileriye dönük operasyonlarını finanse edecek bir anlaşma henüz yapılmadı. CNBC ve Reuters’e göre, Virgin Orbit CEO’su Dan Hart, çalışanlarına e-posta yoluyla, şirketin işgücünün çoğunluğu için ücretsiz izin süresini uzatacağını bildirdi.

“Yatırım araştırmalarımız aktif olarak devam ediyor ancak henüz kesin bir anlaşma sağlayabileceğimiz bir aşamada değiller” diye yazdı. Kaynaklar, haber kuruluşlarına Virgin Orbit’in Teksas merkezli yatırımcı Matthew Brown ile son aşamadaki görüşmelerinin bozulduğunu ve geçen hafta sonunda resmi olarak iptal edildiğini söyledi.

Virgin Orbit yatırımcı bulmakta zorlanıyor! Uzay çağı başlamadan bitti mi?

Brown şirkete 200 milyon dolar yatıracaktı ki bu da yatırımcıya çoğunluk hissesi verecekti. CNBC, farklı bir potansiyel alıcıyla yapılan görüşmelerin de pazar gecesi durduğunu söyledi. CNBC’nin Investing in Space haber bülteni geçtiğimiz günlerde, şu anda şirkette %75 ile en büyük hisseye sahip olan Sir Richard Branson’ın artık işin sahibi olmak istemediğini bildirdi. Branson’ın Virgin Grubu, görünüşe göre iflastan kaçınmak için şirkete fon bulmak için acele ediyor.

Virgin Orbit çalışanlarından oluşan küçük bir ekip, beklenen “faaliyetlerin kademeli olarak yeniden başlaması” kapsamında geçen hafta işbaşı yaptı. Şirketin geleceği belirsizliğini korurken, planlanan bir sonraki roket fırlatma işlemleri için hazırlanmaya başlaması gerekiyor. Bu yıl gerçekleştirmeyi hedeflediği görevlerden biri, İngiltere topraklarından ikinci yörünge fırlatma girişimi. Hatırlarsanız, Virgin Orbit’in Birleşik Krallık’taki ilk yörünge fırlatması olması gerekiyordu, roket 9 Ocak’ta Spaceport Cornwall’dan havalandı, ancak yerinden çıkmış bir yakıt filtresi nedeniyle yörüngeye ulaşamadı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*