Twitter’da yapay zeka dönemi mi başlıyor?

Business Insider’a göre Elon Musk, şirketin kalan iki veri merkezinden birinde kullanılmak üzere kısa süre önce 10.000 GPU satın aldı. Bir kaynak, özellikle Twitter’ın yapay zeka çalışması için kullanmayı planlamasaydı veri merkezi sınıfı GPU’lara bu kadar çok para harcaması için çok az neden olacağı gerçeği göz önüne alındığında, satın alma işleminin Musk’ın bu çabaya “kararlı” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Projenin, şirketin kendi devasa veri hazinesi üzerinde eğiteceği üretken bir yapay zekanın oluşturulmasını içerdiği bildiriliyor. Twitter’ın teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz belli değil. Insider, üretken bir yapay zekanın platformun arama işlevselliğini artırabileceğini veya şirketin reklamcılık işini yeniden inşa etmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Her halükarda, rapor, Musk’ın AI gelişimine altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunan açık bir mektubu imzalama kararına renk katmış durumda.

Twitter’da yapay zeka dönemi mi başlıyor?

Musk, 2015 yılında ortak kurucusu olduğu yapay zeka araştırma kuruluşu OpenAI’yi sesli bir şekilde eleştirmiş ve laboratuvarın kar amaçlı yan kuruluşu OpenAI Limited Partnership’e karşı son Twitter mektuplarından birinde şunları söylemişti: “Yaklaşık 100 milyon dolar bağışta bulunduğum kar amacı gütmeyen bir kuruluşun nasıl olup da kar için 30 milyar dolarlık bir piyasa değeri haline geldiği konusunda hala kafam karışık. Bu yasalsa neden herkes yapmıyor?”.

Ancak Semafor’dan yakın tarihli bir haber Musk’ın OpenAI ile olan husumetinin daha kişisel olduğunu öne sürüyor. Musk’ın 2018’de OpenAI’nin kurucu ortaklarından biri olan Sam Altman’a laboratuvarın Google’ın çok gerisinde kaldığını söylediği bildirildi. Musk daha sonra firmayı kendisinin yönetmesi gerektiğini önerdi ancak Altman ve OpenAI’nin diğer kurucuları bu teklifi reddetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*