Twitch operasyonunda gelişme! 40 gözaltı

Geçtiğimiz dönemlerde Twitch platformunda dönen bazı olaylar gündeme bomba gibi oturmuştu. Ünlü yayıncılık platformu Twitch üzerinden kara para aklama işlemleri gözleri platformun fenomenlerine çevirmişti.

Dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen şebekeye yönelik çok sayıda ilde operasyonlar başladı. Düzenlenen operasyonlar neticesinde 40 şüpheli gözaltına alındı.

Twitch operasyonunda gelişme! 40 gözaltı

CNN TÜRK Muhabiri Tugay Saday konuyla ilgili olarak, ‘Kimliği bilinmeyen şahıslar kredi kartı dolandırıcılığı yapıyor. Elde ettikleri gelirleri, suç gelirlerini aklamak içinse twitch uygulaması üzerinden yayın yapan kullanıcılara bu paraları bağış adında yolluyorlardı. Bu kullanıcılara gönderdikten sonra bir komisyon veriyorlardı ve o paraları geri alıyorlardı.’ ifadelerini kullandı.

İddialara göre popüler sosyal medya uygulaması “Twitch” üzerinden canlı yayın yapan kullanıcılara kimliği bilinmeyen şahıslarca başkalarına ait kart bilgileri kullanılarak satın alınmış BIT (Twitch Para Birimi) gönderildiğini tespit edildi. Bu yöntemle ciddi anlamda haksız kazanç elde eden yayıncıların oyunu uzun sürmedi.

Operasyonlarda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve Denizli’de baskın düzenlendi. Neticesinde 40 kişi gözaltına alındı. Aramalar neticesinde çok sayıda doküman ve dijital materyale el konuldu. Yakalanan şüpheliler sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ayrıca firari 4 şüpheli hala aranıyor.

Siz bu yaşanan Twitch skandalı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*