Apple yine yapacağını yaptı! 3 trilyon dolar nedir?

Apple piyasa değeri olarak rekor kıran seviyelere ulaştı. Şirket, değer olarak 2 trilyon doları geçmesinin ardından bir yıl sonra 1 trilyon dolar elde etti. Neticede değeri artık 3 trilyon doları geçti.

Apple‘ın büyük başarısı, büyük ölçüde akıllı telefon endüstrisinde devrim yaratan iPhone’dan kaynaklanıyor. Ancak Apple, 2021’in 4. çeyreğindeki kazançlarının çoğunluğunu Mac üzerinden de elde etti.

Apple yine yapacağını yaptı! 3 trilyon dolar nedir?

Teknoloji devinin pazartesi günü değeri 3 trilyon dolarlık dönüm noktasına ulaştıktan kısa bir süre sonra piyasa değeri tekrar bu rakamın altına düştü. Apple’ın piyasa değerinin 3 trilyon olarak kabul edilmesi için değer oranının akşama kadar 3 trilyon civarında kalması gerekiyor. Ancak sabah 11:00 civarında görülen bu rakam gün kapanmadan altına düştü.

Ancak bu yine de şirketin potansiyel olarak o rakamlara ulaşabildiğinin göstergesi diyebiliriz. Apple, trilyon dolarlık kulüpteki tek şirket değil; Amazon, Google’ın ana şirketi Alphabet, Microsoft ve Tesla‘nın hepsinin 1 trilyon doları aşan piyasa değeri var. Facebook’un ana şirketi Meta, Haziran ayında 1 trilyon dolarlık dönüm noktasını aştı, ancak şu anda bunun altında oturuyor. Son yıllarda Apple, dünyanın en değerli halka açık şirketi unvanı için başkalarıyla da itişip kakıştı. Suudi Aramco’yu Temmuz 2020’de geçti, ancak Ekim ayında Microsoft tarafından bir süre geride bırakıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*