Türk Telekom SEBA teknolojisi ile dünyada bir ilke imza atıyor

Türkiye’nin günden güne büyüyen operatör devi Türk Telekom, dünyada açık kaynaklı olan SEBA teknolojisini gerçek müşterilerle test eden ilk şirket olarak tarihe adını yazdırdı. SEBA teknolojisi yeni operatör hizmetlerinin uygulanmasını hızlandırmak için şimdiye kadar ki en iyi yöntem olarak tanımlanıyor.

Ağ teknolojilerinde stratejik öneme sahip öncü bir teknoloji olan Yazılım Tanımlı Ağ Destekli Genişbant Erişim yani SEBA, Türk Telekom tarafından dünyada ilk kez kullanılıyor. Yapılan açıklamalara göre; Türk Telekom, iştirakleri Argela ve Netsia ile üzerinde birlikte çalıştığı SEBA’yı dünya çapında ilk kez internet, IPTV ve ses hizmetlerinde kullanacak.

Yaklaşık bir yıldır Türkiye’de bulunan SEBA, iki ilde gerçek kullanıcılar üzerinde test edilmişti. Şimdi ise resmi olarak tüm dünyada kullanıma sunuldu.

Türk Telekom’dan dünyada bir ilk

Yazılım tabanlı bulut bilişim teknolojilerini kullanan telekom operatörlerinin sanal sunucularında SEBAWorks tarafından sunulan bilgilere göre, donanım altyapısı maliyetlerini düşürüyor ve kaynakları koruyor.

ONF çatısı altında mimari, kodlama ve test gibi alanlarda dünyanın önde gelen teknoloji devlerinin ortak katılımıyla başlayan SEBA, Netsia’nın geliştirilmesiyle ve dünya çapında ilk kez bu argela ekiplerinde gerçek müşterilerle deneyimlendi.

Türk Telekom’un öncülük edeceği SEBA teknolojisi; operatörler için geleceğin teknolojisi olarak gösteriliyor.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, çalışmalarının ileride operatör hizmetlerine daha fazla esneklik ve çeşitlilik kazandıracağını ifade etti.

Yusuf Kıraç konuyla ilgili olarak; “Açık ve standart arayüzlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları sayesinde, küçük ama yenilikçi üreticilerin yanı sıra geleneksel üreticilerin de ekosisteme dahil edilmesini sağlıyoruz. Yerli üreticileri bu tedarikçilere dahil etmek ve hatta yurt dışına ihraç edebilecek ürünler geliştirmek için bu işi çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Mevcut fiber yatırımlarımız devam ederken, yeni nesil fiber teknolojilerinin gelişmesine de katkı sağlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yusuf Kıraç ayrıca; SEBA’nın dünyada bir ilk olmak üzere iki ilde canlı ağda belirli kullanıcılarla başladığını belirtti. Kıraç; konuşmasına SEBA sayesinde, hizmet sunum süresi kısaldı. Bu, kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Kendi mühendislerimiz tarafından geliştirilen bu yeni teknolojiyi kullanmak heyecan verici ve gurur verici. şekilde devam etti.

Argelas CEO’su Bülent Kaytaz, “Türk Telekom’un desteğiyle Argela ve Netsia, gelecekte büyük bir pazar olarak kabul edilecek. ONF Industry üzerinden açık kaynak olarak sunulacak SEBA’nın geliştirilmesinde yer aldık. ONF’nin mimari, kodlama ve test gibi alanlarda açık kaynaklı projelerini destekliyoruz. Ayrıca açık kaynak çalışmalarına liderlik ediyoruz.” dedi.

En son teknolojileri barındıran SEBA, ONF’nin örnek platform mimarisine dayalı olarak abonelere 10 Gbit/s’ye kadar hızlarda hizmet verilebilecek. Gelişmekte olan SEBA, önümüzdeki 5G teknolojisi ile seviye atlayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*