TikTok, iklim değişikliğiyle ilgili yanlış bilgi veren videoları kaldırıyor

Daily Beast’in haberine göre değişiklik 21 Nisan’da yürürlüğe girdi. Hizmetin duyurusuna göre, TikTok artık iklim kriziyle ilgili “köklü bilimsel fikir birliğini baltalayan” içeriğe izin vermeyecek.

TikTok, bilimsel fikir birliğine aykırı olmadığı sürece iklim değişikliğiyle ilgili hükümet politikaları gibi tartışmaları ele alan videolara izin vermeye devam edecek. Ancak şirket artık yeni politikasını ihlal eden içerikleri silmeye başlayacak ve iklim bilgisi arayan herhangi bir kullanıcı, TikTok’un Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa kararlaştırdığı “yetkili bilgilere” yönlendirilecek.

TikTok, iklim değişikliğiyle ilgili yanlış bilgi veren videoları kaldırıyor

2022’de NewsGuard’daki internet güven araştırmacıları, yanlış bilgilendirme hakkında bir rapor yayınladı. Araştırmacılar TikTok’un diğer konuların yanı sıra iklim değişikliği hakkında da yanlış bilgilerle dolu olduğunu bulmuşlardı ve bu terimi aradıklarında “iklim değişikliği çürütüldü” ve “iklim değişikliği yok” gibi arama önerileri geldiğini açıklamışlardı. Benzer şekilde salgının en yoğun olduğu dönemde, COVID-19 videoları aratınca “covid aşısı hiv” içeren önerilerle karşılaşılıyordu. Ayrıca, yanlış bilgilendirme özellikle ABD’deki başkanlık seçimleri döneminde de oldukça yaygındı. TikTok bugüne kadar seçimle ilgili 300.000’den fazla videoyu ve COVID-19 ile ilgili yanlış bilgiler paylaşan 50.000’den fazla videoyu kaldırdı.

TikTok, iklim değişikliği ile ilgili yeni politikasını tanıttığında, içerik oluşturan yapay zeka teknolojisini kapsayan yeni kurallar da ekledi. TikTok’ta dijital olarak manipüle edilen veya oluşturulan tüm medya artık “sentetik”, “sahte” veya “değiştirilmiş” gibi uygun etiketlerle gelecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*