Teknoloji şirketlerine sert yapay zeka uyarısı!

Pazartesi günü, FTC Reklamcılık Uygulamaları Bölümü Avukatı Atleson, hem komisyonun ChatGPT, Dall-E 2 gibi gelişmekte olan üretken AI sistemlerinin FTC Yasasının adaletsizlik ruhunu ihlal etmek için nasıl kullanılabileceğine ilişkin gerekçesini hem de ihlalde bulunan şirketlere ne yapılacağını açıkladı.

Atleson, “FTC Yasası uyarınca, faydadan çok zarara neden olan bir uygulama adaletsizdir.” dedi. “Tüketiciler tarafından makul bir şekilde kaçınılamayan ve tüketicilere veya rekabete karşı telafi edici faydalarla ağır basmayan, tüketicilerde önemli bir yaralanmaya neden oluyorsa veya neden olması muhtemelse, bu haksızlıktır.”

Bing, Bard ve ChatGPT gibi yeni nesil sohbet robotlarının, kullanıcının “inançlarını, duygularını ve davranışlarını” etkilemek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Teknoloji şirketlerine sert yapay zeka uyarısı!

Atleson “Onların Walmart tedarik ağı içinde arabulucu ve konuşma terapisti olarak çalıştıklarını zaten gördük, her ikisi de özellikle etrafınızdakileri etkilemeye yönelik meslekler. Otomasyon yanlılığının ortak etkileriyle birleştirildiğinde, burada kullanıcılar, muhtemelen tarafsız bir yapay zeka sistemi ve antropomorfizm kelimesini daha kolay kabul eder. İnsanlar kolayca kendilerini anlayan ve kendi taraflarında olan bir şeyle konuştuklarını düşünmeye yönlendirilebilir” açıklamasında bulundu.

Üretken yapay zeka teknolojisini çevreleyen sorunların FTC’nin mevcut kapsamının çok ötesine geçtiğini kabul ediyor, ancak vicdansız şirketlerin bunu tüketicilerden yararlanmak için kullanmasına müsamaha göstermeyeceğini yineliyor. FTC avukatı, “Reklamları belirli kişilere veya gruplara göre özelleştirmek gibi üretken yapay zekanın yeni kullanımlarını düşünen şirketler, insanları zararlı seçimler yapmaya yönlendiren tasarım öğelerinin FTC davalarında yaygın bir unsur olduğunu bilmelidir” diye uyardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*