Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalara bir yenisi daha eklendi

Şimdi ise harekete geçiyor. Araç paylaşımı şirketi 1.072 kişiyi, yani çalışanlarının yaklaşık %26’sını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Ayrıca şirket işe alımları da azaltıyor ve 250 açık rolü iptal edecek. Karar, ikinci çeyrekte 47 milyon Dolar’a kadar kıdem tazminatı ve yardım maliyeti getirecek ancak Lyft, tasarrufların uzun vadede sürücüler ve yolcular için ‘iyileştirmelere’ yardımcı olacağına inanıyor. 4 Mayıs’ta yapılacak kazanç çağrısı sırasında daha fazla ayrıntı gelecek.

Firma, geçen yıl kasım ayında ekibinin %13’ünü zaten işten çıkarmıştı. Bu son karar, aynı zamanda, kurucu ortak Logan Green’in zorlu bir kazanç açıklamasının ardından CEO olarak istifa etmesinden birkaç hafta sonra geldi. Green, şirketin Uber ile rekabet gücünü korumak için harcamalarını artırması gerektiğini söylemişti. Ne Lyft ne de Uber yıllık bazda kar elde etmese de, Uber geçen çeyrekte diğer işletmelere yapılan yatırımlar sayesinde kar elde etti.

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalara bir yenisi daha eklendi

Bu ay göreve başlayan yeni Lyft başkanı (ve eski Amazon yöneticisi) David Risher “yolcuların ve sürücülerin ihtiyaçlarına” yeniden odaklanma çağrısında bulundu.

Lyft bu konuda elbette yalnız değil. Çok sayıda teknoloji devi, zorlu küresel ekonomi nedeniyle 2023’te personellerini işten çıkardı. Ancak Lyft’in rakibi Uber, şimdiye kadar ciddi kesintilerden kaçındı. Layoffs.fyi, Uber’in geçen sonbaharda Litvanya’da yaklaşık 60 mühendisi ve ocak ayında 150 Uber Nakliye işçisini işten çıkardığını söyledi. Bu, Uber’in beladan kaçınmaya devam edeceğini garanti etmez ancak yolculuk devinin Lyft’ten daha az baskı hissettiğini gösteriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*