Steam profili yüzünden tutuklandı!

Federal hükümet, Teixeira’yı dijital izine odaklanan hızlı bir soruşturmanın ardından yasadışı olarak ulusal savunma bilgilerini ve gizli öğeleri almakla suçluyor. The New York Times’ın haberine göre, araştırmacı gazetecilik ekibi Teixeira’yı Steam profilinde bahsedilen bir Instagram hesabını bularak teşhis etti. Ekip burada sızıntılarda görünen granit mutfak tezgahı ve yer karolarının fotoğraflarını buldu.

Zanlı henüz bir savunma yapmadı ve 19 Nisan’da duruşmaya çıkacak. Kendisine yöneltilen iki suçlama, 15 yıla kadar hapis cezası gerektiriyor.

Steam profili yüzünden tutuklandı!

Massachusetts’te bir Ulusal Hava Muhafızı olan Teixeira’nın, 2022’nin sonlarında belgeleri Minecraft odaklı bir Discord sunucusunda paylaşmaya başladığı iddia ediliyor. Başlangıçta bunları kendisi elle yazıya döktü, ancak daha sonra ham maddenin fotoğraflarını yayınladı. Güya bir muhbir olarak hareket etme niyetinde değildi (yalnızca arkadaşlarını etkilemeye çalışıyordu), ancak içerik sonunda diğer Discord sunucularının yanı sıra 4chan ve Telegram’a ulaştı.

Belgeler, Ukrayna’nın stratejisi ve Rusya’nın Mısır ve Türkiye’den silah temin etme teklifleri de dahil olmak üzere Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkında büyük miktarda bilgi içeriyor. Dosyalar ayrıca ABD’nin müttefikler hakkında nasıl casusluk yaptığını ve faaliyetleri nasıl izlediğini de gösteriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*