Amazon yapay zekada önemli adımlar atıyor

Bunu işletmeleri ve geliştiricileri hedefleyen OpenAI ChatGPT ve DALL-E 2’ye bulut tabanlı ve yapılandırılabilir bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Amazon Web Services (AWS) müşterileri, metin istemlerine dayalı olarak yazmak, sohbet botları oluşturmak, metin özetlemek, görüntüleri sınıflandırmak ve daha fazlasını yapmak için Bedrock’u kullanabilecek. Kullanıcılarına aralarında Anthropic’in Claude (eski OpenAI çalışanlarının Google destekli ChatGPT rakibi), AI21’in Jurassic-2 (İspanyolca, Fransızca, Almanca, Portekizce, İtalyanca ve Felemenkçe dillerinde uzmanlaşmış bir dil modeli) ve Stable Difüzyon’unun (popüler bir açık kaynaklı görüntü üreteci) da olduğu Amazon’un Titan temel modeli (FM) ve) arasında seçim yapma imkanı tanıyacak. Ek olarak, işletmeler ve geliştiriciler, Amazon’un modelleri eğitmek için kullanılmayacağını söylediği girdiye dayalı olarak modellerin nasıl çalıştığını özelleştirebilecek.

Amazon yapay zekada önemli adımlar atıyor

Amazon, sunulan AI modelleri yelpazesini müşterilere esneklik sağlamanın bir yolu olarak görüyor. Şirketin açıklaması şu şekilde: “Bedrock’un sunucusuz deneyimiyle işinize hızla başlayabilir, FM’leri kendi verilerinizle özelleştirebilir ve aşina olduğunuz AWS araçlarını ve yeteneklerini (Amazon SageMaker ile entegrasyonlar dahil) kullanarak uygulamalarınıza kolayca entegre edebilirsiniz.”

Amazon CEO’su Andy Jassy Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Çoğu şirket bu büyük dil modellerini kullanmak istiyor, ancak bunlardan gerçekten iyi olanların eğitimi milyarlarca dolar ve uzun yıllar alıyor ve çoğu şirket bu süreci yaşamak istemiyor” dedi. “Yani yapmak istedikleri şey, zaten büyük ve harika olan temel bir model üzerinde çalışmak ve ardından onu kendi amaçlarına göre özelleştirme yeteneğine sahip olmak. Ve Bedrock işte budur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*