Starship’in fırlatma problemlerine bir yenisi daha eklendi

Araç yerden havalanırken, federal kurumlar bir süre daha görevin patlayıcı serpintileriyle uğraşmaya devam edecek gibi görünüyor.

Federal ajanslar, fırlatmanın eyalet park arazisinde 3,5 dönümlük bir yangına yol açtığını söylüyor. Yangın söndürüldü. SpaceX’in ayırma hatasından sonra güvenlik nedeniyle havaya uçurmak zorunda kaldığını söylediği roketin enkazı, yüzlerce dönümlük arazide bulundu. ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi’nin Teksas kolu Bloomberg’e, “SpaceX tesisinde ve Boca Chica Eyalet Parkı’nda yaklaşık 385 dönümlük enkaz belgelendi” dedi.

Ajans, olayın bir sonucu olarak ölü vahşi yaşam kanıtı bulamadığını belirtti. Yine de ajans, Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasasına uyumu sağlarken, saha değerlendirmesi ve lansman sonrası tavsiyeler konusunda Federal Havacılık İdaresi ile birlikte çalışıyor.

Starship’in fırlatma problemlerine bir yenisi daha eklendi

Fırlatmadan ve Starship’in patlamasından kısa bir süre sonra, FAA bir “aksilik soruşturması” yürüttüğünü söyledi. Starship şimdilik yerde ve yeniden uçuşu ajansın “aksilikle ilgili herhangi bir sistem, süreç veya prosedürün kamu güvenliğini etkilemediğini belirlemesine” bağlı.

Starship’in onaylanan fırlatma planı, FAA’nın uzay aracı patladıktan sonra tetiklendiğini söylediği bir anormallik müdahale sürecini de içeriyordu. Bu nedenle, SpaceX’in hassas yaşam alanlarındaki kalıntıları temizlemesi, vahşi yaşam ve bitki örtüsü araştırması yapması ve çeşitli federal kurumlara raporlar göndermesi gerekiyor. Ajans, Bloomberg’e “FAA, SpaceX’in gerekli tüm hafifletme önlemlerine uymasını sağlayacak” dedi.

SpaceX, federal kurumların endişelerini hızla giderebilse bile bu, bir sonraki Starship lansmanına kadar epey zaman alacaktır. Süper ağır kaldırma uzay fırlatma aracı, fırlatma rampasını yok ederek havaya enkaz parçaları saçtı. Görüntüler, şarapnellerin yakındaki bir kumsala indiğini ve hatta fırlatma alanından yüzlerce metre uzakta bir minibüse çarptığını gösteriyordu. FAA’ya göre şans eseri kimse yaralanmadı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*