Beklenmedik hamle! TikTok yasaklanacak diye beklerken Telegram yasaklandı

Yargıç Wellington Lopes da Silva, Google ve Apple’a, iki neo-Nazi grup sohbetinden tüm kullanıcı verilerini teslim edemedikleri için uygulamayı mağazalarından kaldırmalarını ve mobil operatörlerin uygulamaya erişimi engellemelerini emretti. Telegram ayrıca, Brezilya’daki okullara saldırıları kışkırtmak için kullanıldığına inanılan grupların verilerini yetkililere verene kadar günde yaklaşık 200.000 dolar para cezası ödemek zorunda kalacak.

The New York Times‘a göre grup sohbetleri, Kasım ayında okulda üç kişinin ölümüne ve 13 kişinin yaralanmasına neden olan iki silahlı saldırıyı gerçekleştirmekle suçlanan bir gencin telefonunda bulundu. Yetkililer, bu grup sohbetlerinde Nazi içeriğine ek olarak cinayet öğreticileri, bomba yapım talimatları ve şiddet içeren videolar gördüklerini söylediler. Brezilya adalet bakanı Flavio Dino, “Bu ağlarda sözde antisemitik hareket hareket ediyor. Ve çocuklarımıza, gençlerimize yönelik şiddetin temelinde bunun olduğunu biliyoruz.”

Beklenmedik hamle! TikTok yasaklanacak diye beklerken Telegram yasaklandı

Yargıç da Silva, Telegram’ın yalnızca “Brezilya Anti-Semitik Hareketi” adlı bir kanalın yöneticisi hakkında bilgi verdiğini açıkladı. Yetkililere bu grubun üyeleri hakkında bilgi ve “Yahudi Karşıtı Cephe” adlı başka bir kanaldan herhangi bir veri veremedi. Servisin grupların silindiğini ve herhangi bir bilgiyi kurtaramayacağını söylediği bildirildi ancak bu, mahkemenin hakime verdiği celp çağrısına uymamayı haklı çıkarmak için yeterli değildi.

Brezilya Yüksek Mahkemesi daha önce Telegram’ı geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde dezenformasyon yayan hesapları dondurmadığı için de yasaklamıştı. Ancak, yasak sadece birkaç gün içinde geri alındı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*