SpaceX beklediği onayı sonunda aldı! Bekle bizi Mars!

Ars Technica’ys göre, FAA cuma öğleden sonra geç saatlerde şirkete yeni nesil roketini Güney Teksas’tan fırlatmak için bir lisans verdi. Ajans yaptığı açıklamada, “Kapsamlı bir lisans değerlendirme sürecinden sonra FAA, SpaceX’in tüm güvenlik, çevre, politika, yük, hava sahası entegrasyonu ve mali sorumluluk gereksinimlerini karşıladığını belirledi” dedi. Lisans beş yıl süreyle geçerli olacak.

SpaceX cuma günü, uzun zamandır beklenen testi pazartesi sabahı, yerel saatle 07:00’de açılacak bir fırlatma penceresiyle gerçekleştirmeye çalışacağını söyledi. Ars Technica’dan Eric Berger’e göre, “Pazartesi, fırlatma denemesi için ideal görünüyor, hafif rüzgar ve açık gökyüzü bekleniyor. SpaceX testi iptal ederse, şirketin salı ve çarşamba günleri yedek fırsatları var.”

SpaceX beklediği onayı sonunda aldı! Bekle bizi Mars!

Bu noktaya gelmek SpaceX için uzun zaman aldı. Aşılması gereken tüm teknik engellere ek olarak FAA, şirketin Boca Chica tesisini kapsamlı bir çevresel değerlendirmeye tabi tuttu. Meksika Körfezi yakınında bulunan fırlatma sahası, yüzbinlerce kıyı kuşuna ev sahipliği yapan sulak alanlarla çevrili. Geçen haziran ayında FAA, SpaceX’e tesis çevresindeki yerel vahşi yaşamı korumak için tamamlaması gereken 75 eylemin bir listesini vermişti. Bunlar ortadan kalktıktan sonra artık şirketin tek düşünmesi gereken Starship’i etkileyen kalan teknik sorunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*