Google yapay zeka destekli arama motoru için düğmeye bastı

The New York Times‘a göre şirket, “çok daha kişiselleştirilmiş bir deneyim” sunma umuduyla ondan ne istediğinizi tahmin etmeye çalışacak bir arama hizmeti oluşturmanın ilk aşamalarında. Projenin “net bir takvimi” yok. Bununla birlikte, Google’ın mevcut arama motoru için “Magi” kod adı altında bir dizi yeni AI özelliği geliştirdiği biliniyor.

Google’ın geliştirmekte olduğu özellikler arasında, yazılım mühendisliği sorularını yanıtlayabilen ve kod parçacıkları oluşturabilen bir sohbet robotu yer alıyor. Şirket ayrıca, insanların bir chatbot konuşması yoluyla müzik aramasına olanak tanıyan bir özellik de denedi. The Times’a göre şirket, yeniden tasarlamak için 160’tan fazla çalışanı görevlendirdi.

Google yapay zeka destekli arama motoru için düğmeye bastı

“Çeşitli geliştirme aşamalarında olan” diğer yeni eklemeler arasında “Searchalong” adlı bir Chrome özelliği yer alıyor. Bu bir sohbet robotunun, bağlamsal bilgiler sunmak için okuduğunuz web sayfasını taramasına izin verecek. Örneğin, Airbnb’de kalacak bir yer arıyorsanız, sohbet robotundan konaklama yerinizin yakınında ne göreceğinizi ve ne yapacağınızı size söylemesini isteyebileceksiniz. Bir başka deneysel özellik olan “GIFI” ve “Tivoli Tutor” da kullanıcıların Google Görsel Arama’dan resimler oluşturmasını ve yeni bir dil öğrenmek için bir sohbet robotuyla sohbet etmesini istemesini sağlayacak.. Bunların çoğunun, Google’ın geçmişte tanıtımını yaptığı veya Duolingo gibi diğer platformlarda var olan özellikler olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, görüntü oluşturma zaten Slaytlarda mevcut.

Google’ın sonbaharda ek yeni özellikler sunmadan önce önümüzdeki ay Magi’yi duyurmayı planladığı bildiriliyor. Bu zamanlama, projenin I/O 2023’te görüneceğini gösteriyor. Şirket, kullanılabilirliği yıl sonuna kadar 30 milyon kullanıcıya genişletmeden önce, Magi’nin özelliklerini ABD’de bir milyon kişiye sunmayı planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*