Sosyal medya yapay zekaya emanet!

Snap CEO’su Evan Spiegel, şirketin İş Ortağı Zirvesi etkinliğinde, daha önce Snapchat+ aboneleriyle sınırlı olan uygulama içi sohbet robotu “My AI”ın yükseltilmiş sürümünün artık dünya çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Genişletmeyle birlikte My AI, Snapchat’e özgü bir dizi yeni özelliğe sahip. Snapchat kullanıcılarına, Snap Haritasında popüler olanlara dayalı olarak restoranlar ve diğer etkinlikler için öneriler sunabilecek ve artırılmış gerçeklik lensleri önerebilecek. Kullanıcılar ayrıca AI’yı grup sohbetlerine ekleyebilecek ve AI karakteri için özel bir ad ve avatar (Bitmoji aracılığıyla) ayarlayabilecek. AI’m şimdilik yalnızca kısa mesajlarla yanıt verebiliyor ancak Snap “yakında” kendi yapay zeka tarafından oluşturulan anlık görüntülere de yanıt verebileceğini söylüyor. (Ancak bu özellik Snapchat+’a özel olacak.)

Sosyal medya yapay zekaya emanet!

Snap’in OpenAI teknolojisini uygulaması ayrıca eleştiriliyor. Washington Post, botun uygunsuz konuşmalar yaptığını ve genç gibi davranan araştırmacılara sorgulanabilir tavsiyeler verdiğini bildirdi. Şimdi Snap, My AI’ın “ek denetleme teknolojisi” kullandığını, böylece kullanıcıların “hizmeti kötüye kullanmaları” durumunda bu özellikten geçici olarak kısıtlanabileceğini söylüyor. Şirket ayrıca yapay zekanın, sohbetlerin güvenli olmayan bölgelere kaymasını önlemeye yardımcı olmak için mesajlaştığı kullanıcının yaşını dikkate alacak şekilde eğitildiğini söylüyor. Ek olarak, ebeveynler, gençlerinin yeni AI arkadaşlarıyla sohbet etmek için ne kadar zaman harcadıklarını takip etmek için uygulamanın ebeveyn kontrolü özelliği olan Family Center’ı sonunda kullanabilecekler.

Snap, daha önce “halüsinasyona yatkın” olarak tanımladığı My AI’nın sınırlamalarının gayet iyi farkında gibi görünüyor. ChatGPT gibi yapay zeka ile etkileşim kurmanın yakında günlük bir etkinlik haline geleceğini öne süren Spiegel bile, “’Yapay zekam’ kesinlikle pek çok hata yapıyor, bu nedenle tavsiye için ona güvenemezsiniz, ancak kesinlikle eğlenceli” yorumunda bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*