Facebook tepki çekecek bir karara imza atıyor!

CNBC, işten çıkarmaların bu ilk turunun yazılım mühendisi, AR/VR oyun programcıları ve kullanıcı deneyimi tasarımcıları gibi teknik rollere odaklandığını belirtiyor. İş pozisyonları (finans ve hukuk gibi) mayıs ayında boşalacak. Gelecek ay diğer teknoloji çalışanları da etkilenebilir.

Şirket başkanı Mark Zuckerberg, geçen ayki açıklamasının ardından kesintilerin programını da duyurdu. Bu yeni hamle Meta’nın geçen sonbaharda 11.000 kişiyi işten çıkarmasından sonra geldi. Bu iki tur kesinti, Meta’nın ilk toplu işten çıkarmalarını temsil ediyor ve Zuckerberg, 2023’ü şirketin odağını daralttığı ve teorik olarak daha üretken olduğu bir “verimlilik yılı” olarak nitelendirdi.

Facebook tepki çekecek bir karara imza atıyor!

Meta, personelini işten çıkaran diğer büyük teknoloji firmaları gibi zorlu bir ekonomiyle uğraşıyor, ancak aynı zamanda Metaverse’e dönmek için ayrıca mücadele ediyor. Sosyal medya öncüsü, VR başlıklarından ve Horizon Worlds gibi sanal platformlardan sorumlu Reality Labs birimine milyarlarca dolar akıtmaya devam ediyor ancak bunlar henüz büyük bir gelir artışına dönüşmedi. Meta’nın ana sosyal platformlarının reklam geliri ise 2022’de düştü.

Şirketin yeni biten çeyreğine ilişkin görünümü, gerilemelerin en kötüsünün sona ermiş olabileceğini gösteriyor. Sonuçlar önümüzdeki hafta açıklanacak. Ancak Reality Labs’ın kar etmesi beklenmiyor ve Meta’nın sosyal işletmelerinin anlamlı bir büyümeye dönmesi biraz zaman alabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*