Şimdi de kene kaynaklı virüs salgını çıktı! İşte belirtileri!

UKHSA resmi bir açıklamada, 2019’dan bu yana İngiltere’de edinilen üç olası veya doğrulanmış kene kaynaklı ensefalit vakasının bulunduğunu ve bunlardan birinin geçen yıl Yorkshire bölgesiyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Açıklamada, 2022 vakasının İngiltere’de teyit edilen ilk vaka olduğu ve virüsün Hampshire/Dorset ve Norfolk bölgelerinde de tespit edildiği belirtildi.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, bir sözcü ajansın kene sezonunun başlangıcı olduğu için bilgileri şimdi yayınlamayı seçtiğini söyledi .

Kene virüsü ve belirtileri

TBEV, dünya çapında birçok ülkede yaygın olan keneler tarafından taşınan bir virüstür. Ajans, virüsün semptomlarının asemptomatik enfeksiyondan baş ağrısı, boyun sertliği, konfüzyon veya bilinç kaybı ve yüksek ateş gibi menenjite benzer ciddi bir merkezi sinir sistemi enfeksiyonuna kadar değişebileceğini söyledi.

Genel halk için risk düşük olsa da, UKHSA, özellikle bazı kişilerde asemptomatik sunum göz önüne alındığında, vakaların erken tespit edilmesini sağlamak için hastanelerde test yapılması için değişiklikler önerdi.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı önerileri

UKHSA müdür yardımcısı Meera Chand, “Gözetlememiz, kene kaynaklı ensefalit virüsünün Birleşik Krallık’ta çok nadir olduğunu gösteriyor. Keneler ayrıca Lyme hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli başka enfeksiyonları da taşır, bu nedenle dışarıda kenelerin yaygın olduğu alanlarda ısırılma şansınızı azaltmak için önlemler alın.” İfadelerini kullandı.

Birleşik Krallık ajansı, insanlara, özellikle bozkırlarda veya ormanlık alanlarda, dışarıda bulunduktan sonra düzenli olarak kıyafetlerini ve vücutlarını keneler için kontrol etmelerini tavsiye etti. Ajansın gözetim programından elde edilen veriler, yetişkinlerin genellikle bacaklarından ısırıldığını, çocukların ise daha çok baş veya boyun bölgesinden ısırıldığını tespit etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*