Samsung Galaxy S23 Ultra sayesinde Apple’ı geride bırakmayı başardı!

Akıllı telefon pazarı, üreticilerin kabusu haline gelen beşinci çeyrekte de ciddi anlamda düşüş yaşadı. Değişen tüketici alışkanlıkları akıllı telefon piyasasına etki etmiş gibi görünüyor.

Samsung, Apple’a karşı iyi hamle yapmış durumda

Bu yılın başlarında, akıllı telefon satışlarının son 10 yılın en düşük noktasına gerilediği gördük. Geçen yıl, tüketicilerin eskiyen 4G telefonlarından bıkmasını ve yerini yeni bir “süper yükseltme” alışkanlığına bırakmasını bekleyen telefon üreticileri için epeyce zorlu bir yıldı.

Mobil cihazlara yönelik düşük talep NAND, DRAM ve diğer bileşenler adına daha küçük siparişlere dönüştüğü için Samsung gibi şirketlerin karlarını buharlaştırdı.

Akıllı telefon satışlarındaki yavaşlama eğilimi, yıldan yıla yüzde 12’lik bir düşüşle bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti. İlginç bir şekilde, Canalys analistleri, cihaz kategorisine yönelik talebin azaldığı art arda beşinci çeyrekte bile pazarın yinede istikrar kazandığını söylüyor.

Düşüş, yüksek enflasyon, değişen tüketici öncelikleri ve tedarik zincirindeki genel kaosun bu sonucu ortaya çıkardığı yönünde. Çip ve diğer bileşenlerin yanı sıra agresif pazarlama kampanyalarına rağmen, insanlar telefonlarını daha uzun süre elinde tutmaya başladı.

Apple ve Samsung diğer akıllı telefon satıcılarına göre daha iyi sonuçlara sahip. Hatta Samsung, çeyrekten çeyreğe gelişme kaydetmeyi ve küresel pazarın yüzde 22’sini ele geçirmeyi başardı. Bu süreçte Apple devini de geride bırakmış oldu. Bununla birlikte, iPhone 14 Pro’nun güçlü satışları, Apple’ın yüzde 21 pazar payıyla ikinci sırayı almasına yardımcı oldu diyebiliriz. Diğer küresel sevkiyatların sırasıyla yüzde 11, yüzde 10 ve yüzde sekizi Xiaomi, Oppo ve Vivo‘ya ait.

Canalys, çoğu markanın mevcut stokları azaltmak ve üretim hacmini düşük talebe uyacak şekilde ayarlamak için önlemler aldığını da söylüyor. En göze batan örnek, fiyatlar sabitlenene ve talep yeniden artana kadar bellek yongası üretimini azaltan Samsung olabilir. Önümüzdeki aylarda diğer tedarikçilerin de aynı yolu izlemesi bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*