Öğrenciler yaşadı! Yaz tatili 4 ay oluyor, işte okulların kapanıp açılma tarihleri

Son yıllarda küresel ısınma ile birlikte mevsim döngüleri de değişmiş durumda. Artık kış ayları eskisi gibi sert geçmiyor. Yaz mevsiminin süresi de önemli oranda uzadı. En azından uzmanların söylemleri bu yönde.

Mevsim döngülerindeki bu geçişler, eğitime yön veren kurumları da harekete geçirdi. Özellikle Avrupa’daki bazı ülkeler tatil süresini uzatmak için harekete geçmiş durumda.

Finlandiya ve Norveç başta olmak üzere, bazı ülkeler yaz tatili süresini 4 aya yaymaya hazırlanıyorlar. Bu süreçte dileyen öğrenciler için uzaktan eğitim seçenekleri de değerlendirilecek. Uzaktan eğitimde kişisel gelişim üzerine bazı programlar açılacak. Okullar Haziran ayının hemen başında kapanacak ve Ekim ayında açılacak.

Öğrenciler yaşadı! Yaz tatili 4 ay oluyor, işte okulların kapanıp açılma tarihleri

Bu sistemin Avrupa’daki bazı ülkelerde de uygulanacağını belirtelim. Peki ya Türkiye? Bilindiği üzere Türkiye eğitim söz konusu olduğunda genel olarak Avrupa ülkelerini örnek alıyor. Dolayısıyla bu noktada Türkiye’nin de benzer bir sisteme geçmesi sürpriz olmayacaktır.

4 aylık tatilde en büyük sorun ise çalışan veliler. Pek çok veli süre uzadığında çocuğuna nasıl bakacağını, kime emanet edeceğini düşünüyor. Dolayısıyla tatil süresinin uzamasına şiddetle karşı çıkıyorlar.

Öğrencilerin geneli ise tatil süresinin uzamasından memnun. 4 aylık tatilin öğrencilerin dinlenmesi açısından daha verimli olacağını düşünüyorlar. Peki sizin bu konudaki düşünceniz nedir? Türkiye de 4 aylıktatil sistemine geçmeli mi? Yoksa mevcut 3 aylık yaz tatili öğrenciler için yeterli mi? Aşağıdan yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Muhtemelen bu yorumlarınız yetkililerin de gözünden kaçmayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*