Qualcomm iki kat hızlı parmak izi okuyucusunu tanıttı

Qualcomm, CES 2021 etkinliğine hızlı bir giriş yaptı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda Android telefonların ekranlarına parmak izi okuyucusu entegre edilmişti. AMOLED ekranlarda yer alan ultrasonik parmak izi okuyucusu bugün seviye atladı.

2. nesil ultrasonik parmak izi okuyucusu olarak lanse edilen bu teknoloji bir önceki nesile göre tam iki kat daha hızlı olması ile dikkat çekiyor. Qualcomm 3D Sonic Sensor Gen 2, yüzde 77 daha geniş alanda okuma yapabiliyor. Yani parmağınızı ekranın herhangi bir yerine koymanız yeterli olacak gibi görünüyor.

1.7 kat daha fazla biyometrik veri okuyabilen bu teknoloji bir önceki nesile göre 2 kat daha hızlı kilit açabiliyor. 8 mm x 8 mm yüzey alanında kullanılabilen 2. nesil parmak izi okuyucusunun önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan Galaxy S21 ailesinde kullanılması bekleniyor.

Ekran altı parmak izi okuyucuları henüz beklenen seviyede değildi. Ancak Qualcomm’un yeni nesil parmak izi okuyucusu ile bu önyargı kırılacak gibi görünüyor. Hem daha hızlı hem de etki yüzeyi daha fazla olan yeni nesil parmak izi okuyucusu ile telefonun kilidi fiziki parmak izi okuyucusuları gibi hızlıca açılacak.

Galaxy S21 ailesinden sonra bu özelliğin Xiaomi’nin telefonlarına da geleceği söyleniyor. İlk etapta Snapdragon 888 yonga seti kullanan telefonlara gelecek olan bu özellik, 2021’in sonuna doğru orta segmente de uğrayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*