Çin mendil reklamı ile cinsel ayrımcılık yaptı! Video tepki topladı!

Çin’de 240’tan fazla mağazaya ve 20 milyon müşteriye sahip Purcotton isimli firma, yeni yayınladığı mendil reklamı ile ülkeyi adeta karıştırdı diyebiliriz. Günümüzde artık ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığına geçit verilmiyor. Ancak Purcotton yayınladığı yeni mendil reklamı ile cinsiyet ayrımcılığını çok çirkin noktalara taşıdı. Firmanın yayınlamış olduğu bu reklama tepkiler çığ gibi büyürken, Purcotton özür mesajı yayınlayarak reklamı kaldırdı.

Reklamda bir kadın yolda yürürken, takip edildiğini anlıyor. Muhtemel tacizci olduğu düşünülen ve kadına yaklaşan adam, kadına elini atarken kadın mendili çıkarıp makyajını temizliyor. Kadın arkasına döndüğünde ise makyajı çıktığı için bir anda erkek olduğunu görüyoruz. Yani erkek aslında makyaj yaparak kadın kılığına girmiş.

Cinsiyet ayrımcılığı yapan bu çirkin reklamın kaldırılması çok doğru bir karar olmuş. Keşke böyle reklamlar hiç çekilmese de kaldırılmak zorunda olmasa. Eğer reklamı merak ettiyseniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

China Women’s News isimli internet sitesi bu çirkin reklam ile ilgili olarak; “Yayınlanan bu çirkin reklam filmi önyargı, cehalet ve kötü niyet barındırıyor. Kadınlar sandığınız gibi ürün değildir. Kadınlar da erkekler gibi tüketicidir. Kadınlara hakaret eden bu çirkin reklam filminin kamuoyu tarafından eleştirilmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*