Oyun sektörünün Türk yıldızları!

Dünya’da harikalar yaratan, milyonlarca kez indirilen ve oynanan Türk oyunlarını sizler için derledik. İşte milyonların takip ettiği Türk Oyun Sektörü!

Türk yapımı mobil oyunların Türkiye’de fazlasıyla ilgi görmesiyle beraber yurt dışında da yok sattığını biliyor muydunuz? Örneğin, tamamen Türk menşeili stüdyonun üretimi olan Kafa Topu, geçtiğimiz yıl İngiliz oyun geliştiricisi Miniclip’e tam 100 milyon dolar karşılığında satılmıştı.

Türkiye’de mobil oyun pazarı 450 milyon doları gördü.

Pazarın genelinde, 450 milyon dolarla mobil oyunlar, 230 milyon dolarla bilgisayar ve 200 milyon dolarla konsol oyun pazarı olarak gerçekleştiği tahmin ediliyor. 83 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkemizde; 35 milyon mobil oyuncu, 22 milyon bilgisayar oyuncusu, 17 milyon konsol oyuncusu bulunuyor. Oyuncular cinsiyetlerine göre yüzde 55 erkek, yüzde 45 kadın oyun dünyasında yer alıyor.

Türk oyun sektörü son yıllarda adını küresel pazarda duyurmaya ve hatta rekor denebilecek başarılara imza atmaya başladı. Peak Games ve Rollic Games’in ABD’li oyun şirketi Zynga tarafından 1,8 milyar dolar ve 168 milyon dolar ile satın alındı.

Kemerlerinizi bağladıysanız, yerli mobil oyunlar listemizdeki oyunların detaylarına geçiyoruz!

10. Toy Blast

2015 yılında piyasaya sürülen Toy Blast, sürekli olarak dünya çapında en popüler bulmaca oyunlarından biri haline geldi. Sezgisel dokun ve patlat oyun mekaniğini sınıfının en iyisi sanat yönetmenliği ile birleştirerek, Toy Blast katlanarak gelişti ve ekip onunla birlikte büyüdü ve gelişti. Bugün 200 milyondan fazla indirme ile Toy Blast, dünya çapında günlük bir neşe kaynağı haline geldi. Her gün milyonlarca kullanıcının oynadığı harika bir eşleşmeli bulmaca oyunu. Aynı renkteki küpleri eşleştirip patlat, güçlendiricileri birleştirerek devasa patlamalar yarat.

9.High Heels

High Heels oyunu ile parkurda bulunan yüksek topukları toplayarak ayakkabınızın boyunu yükseltin. Bunun için parkurdaki diğer topukları da toplayarak ayakkabınızın boyunu yeniden yükseltmeniz gerekiyor. Bariyerlere çarptığınızda yere düşüyorsunuz ve yanıyorsunuz. Parkurda mavi alanlar üzerinden kayarak geçiyorsunuz.

8.Blob Runner 3D

Blob runner 3d oyunu fare yada parmağınızı ekran üzerinde sağa sola sürükleyerek oynanıyor. Parkurda engeller, bariyerler ve tuzaklar bulunuyor. Kontrol ettiğiniz karakter damla parçalarından oluşmaktadır. Karakteriniz koşarken engellere ve tuzaklara yakalanırsa bedeninden parçalar kopuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*