Öğrenciler çok sevinecek! Günlük ders saati sayısı 4’e düşüyor!

Eğitim tarafında köklü yenilikler bizleri bekliyor. Son yıllarda özellikle Avrupa’da İskandinav ülkelerinde eğitim modelleri öne çıkmaya başladı. Bu eğitim modellerinde genel olarak sosyalleşme ön planda tutulurken, okul saatleri daha kısa oluyor. Nasıl mı? Hemen açıklayalım.

Ders saatleri günde maksimum 4 ile sınırlı. Sonrasında öğrenciler kendilerini sosyal aktivitelere veriyorlar. Bunlar genelde kulüp etkinlikleri oluyor. Her kulüp ciddi sosyal girişimler gerçekleştiriyor. Yani ülkemizdeki gibi okul kulüpleri kağıt üzerinde kalmıyor.

Kulüp saatlerinde öğrenciler yetenekli oldukları alanlarda etkileşim gösteriyorlar. Resim, müzik, spor vb. etkinlikler ders yerine kulüplerde gerçekleştiriliyor. 4 saatlik derslerde ise matematik ve fen gibi temel bilgiler işleniyor.

Şimdi bu sistemi Avrupa’daki bazı okullar da uygulamaya başlamış durumdalar. Genel yetenek dersleri, yani müzik, resim ve benzeri dersler zorunlu okutulan derslerden çıkartılarak, kulüp ve benzeri sosyal etkinliklerin altında toplanıyor. Bu sayede öğrenciler yetenekli oldukları alanlarda kendilerini geliştiriyorlar. Resme ya da müziğe hiç yeteneği olmayan öğrenciler bu derslerle boşuna zaman kaybetmiyorlar. Böylece öğrenciler kendilerini yeteneği olan alanlarda geliştirme fırsatı bulmuş oluyorlar.

Öğrenciler çok sevinecek! Günlük ders saati sayısı 4’e düşüyor!

Avrupa’da hızla yaygınlaşan bu eğitim sisteminin Türkiye’ye de gelmesi söz konusu. Çünkü genel olarak ülkemiz eğitim tarafında Batı’yı yani Avrupa’yı örnek alıyor.

Şu anda ülkemizde okul saatleri çok değişken. Günde 6 saat okula giden de var 12 saatte. Dolayısıyla okul saatlerinin 4 saate indirilerek, eğitim tarafında sosyalleşmenin ön plana çıkması daha iyi olabilir. Elbette sabah 8’de başlayan okulun 12’de bitecek olması veliler açısından sıkıntı oluşturabilir. Çünkü veliler genel olarak eğitimin tam gün olmasından yanalar.

Peki sizlerin bu konudaki düşüncesi nedir? Sizce de ülkemizde günlük okul saati 4’e düşürülmeli mi yoksa 8 – 12 saat arasında değişen ders saatleri daha mı iyi. Yorum sizlerin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*