Lüks otomobil üreticisinde büyük deprem! Bu gerçek olabilir mi?

Lüks elektrikli araç üreticisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na iş gücünün yaklaşık %18’ini işten çıkardığını bildirdi. Lucid, “gelişen iş ihtiyaçları ve üretkenlik iyileştirmelerine yanıt olarak” işletme giderlerini azaltmak için çalışanları işten çıkardığını ve bu yeniden yapılandırma planını bu yılın ikinci çeyreğinin sonuna kadar tamamlamayı planladığını söyledi.

Lucid CEO’su Peter Rawlinson, çalışanlara bir notta işten çıkarmaların hem çalışanları hem de yapımcıları etkileyeceğini söyledi. ABD’de neredeyse her departman işten çıkarmalardan etkilenecek ve hatta bazı yöneticiler şirketin işten çıkardığı personel listesine dahil edilecek. EV üreticisi, Şubat ayında 2022 kazanç sonuçlarını açıkladıktan sonra hayati olmayan harcamalarını gözden geçirmek gibi başka maliyet düşürücü önlemler de aldı. Ancak görünüşe göre, bu önlemler şirketin hedeflerine ulaşması için yeterli olmadı.

Lüks otomobil üreticisinde büyük deprem! Bu gerçek olabilir mi?

Lucid, yıldan yıla gelirinde keskin bir artış yaşadığı halde yine de analist tahminlerinin altında kaldı. Ayrıca, 2023 için üretim hedefi (14.000 EV) geçen yılın rakamlarının iki katı olmasına rağmen, uzmanların beklediği 21.000 adetin çok altında. Reuters’in daha önce bildirdiği gibi, Tesla’nın fiyat indirimleri ve geleneksel otomobil üreticilerinin uygun fiyatlı EV’lerinin mevcudiyeti, Lucid gibi yeni başlayanların araçlarına olan talebi azaltmıştı. Başka bir EV girişimi olan Rivian da bundan benzer şekilde etkilendi ve şubat ayında işgücünü %6 azaltacağını duyurdu.

Lucid, dosyasında işten çıkarmaların şirkete 24 ila 30 milyon dolara mal olacağını, bunun da kıdem tazminatları, şirket tarafından ödenen sağlık sigortası ve etkilenen işçiler için hisse bazlı tazminat için harcanacağını söyledi. Maliyet düşürücü önlemlerine rağmen Lucid, küresel olarak genişlemeyi ve 2024’te piyasaya sürmeyi planladığı üç sıralı Gravity elektrikli SUV da dahil olmak üzere daha fazla model geliştirmeye devam etmeyi planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*