Koronavirüsü bir dakikada öldüren burun spreyi!

Koronavirüs 2019 yılının son aylarında dünya gündemine geldi ve 2020 yılının Mart ayından bu yana da Türkiye’de. Salgın ülkemize gireli neredeyse bir sene oldu ancak hala istenilen başarı sağlanabilmiş değil. Bunu ülkemiz özelinde söylemiyoruz tabii ki de. Zira dünya genelinde de virüsle mücadelede elde edilmiş somut bir başarı henüz yok. Her ne kadar çeşitli aşılar geliştirilse de aşılamanın daha yeni başlayabilmesi, virüsün hala şiddetli bir biçimde aramızda olduğu gerçeğini bizlere gösteriyor.

Koronavirüsü bir dakikada öldüren burun spreyi!

Virüsü etkisiz hale getirebilmek adına çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu çalışmalar mevcut ve yavaş yavaş meyvesini de veriyor. Öyle ki Bursa Uludağ Ünivestitesi’nde geliştirilen bir burun spreyi, umutları tedavi yöntemlerine yönelik olan umutları biraz daha arttırdı. İddialara göre tüm çalışmaları tamamlanan burun spreyi, koronavirüsü yalnızca bir dakika içerisinde etkisiz hale getirebiliyor. Yapılan çalışmalara göre geliştirilen solüsyonlar, bakteri ve virüslerin üreme ve çoğalmasını engelliyor.

Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı ise konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çalışmalarına salgın öncesinde başladığını söyleyen Sabancı, “Solüsyonun anti bakteriyel etkinliği olduğunu Cüneyt hocamla birlikte gösterdik ve bu solüsyonu pandeminin başlamasıyla beraber diğer etkileriyle bir yola sokabilir miyiz diye düşündük, Covid-19 üzerine çalışmaya karar verdik.” dedi. Ayrıca Sabancı, spreyin virüsü bir dakikada yok ettiği müjdesini de verdi ve sözlerini şu şekilde noktaladı:

Yaptığımız çalışmalar sonucunda virüsün bir dakika içerisinde öldürüldüğü görüldü. Bunun üzerine yeni bir ağız ve burun spreyi, koruyucu cihaz geliştirmeyi düşündük. Daha sonra bunları biyo uyumluluk testlerine gönderdik. Yaptığımız çalışmalarda ağız ve burun dokusu üzerinde hem virüsü öldürdüğü, hem de iyileştirdiği tespit edildi. Virüsün bulaşma noktaları ağız ve burun olduğu biliniyor. Kısa sürede virüsün ölmesi demek, hücrenin içine girişini engellemek. Bunu kullandığımızda virüsün sayısını azaltır. Bulaşımı da engellerse bizim için iyi bir koruyucu olur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*